Tegenstrijdigheid in businessmodel fysiotherapiepraktijk

donderdag 15 februari 2018
timer 3 min
Stelt u zich eens voor. U loopt als fysiotherapeut met beweegzorgondernemers, bedrijfsadviseurs, beweegzorgdocenten en -onderzoekers een overlegruimte binnen. Jullie geven elkaar een hand en gaan bij elkaar zitten om enthousiast na te denken over innovatieve oplossingen voor beweegzorg. Samen zetten jullie een ‘businessmodel bril’ op. Wat ziet u dan?

Patiënten zijn steeds meer gelijkwaardige partners binnen ons gezondheidszorgsysteem dat zich richt op persoonsgerichte oplossingen van hoge kwaliteit tegen aanvaardbare kosten. Zelfredzaamheid is hierbij belangrijk. Sommige patiënten redden zich bijvoorbeeld door gebruik te maken van digitale ondersteuning zoals online oefenprogramma’s en gezondheid apps. Andere hebben behoefte aan intensief persoonlijk contact door coaching.


Binnen ons gezondheidszorgsysteem werken fysiotherapiepraktijken, die zich hieraan moeten aanpassen en hierin moeten investeren. Bovendien moeten deze praktijken jaarlijks winst maken om te blijven bestaan. Ongeacht een solo-, groepspraktijk of winstoogmerk. Ze worden uitgedaagd aan twee kanten. Aan de ene kant het leveren van persoonsgerichte oplossingen van hoge kwaliteit tegen aanvaardbare kosten en aan de andere kant het behalen van winst.


Persoonsgerichte oplossingen én winst maken

Door een ‘businessmodel bril’ ziet u onmiddellijk dat het hier een vreemde situatie betreft. Er valt u iets op. Er mist samenhang tussen de twee kanten. De ene kant worden persoonsgerichte oplossingen van hoge kwaliteit tegen aanvaardbare kosten doorgaans gemeten op het niveau van een patiënt, een patiëntenpopulatie en het gezondheidzorgsysteem. Maar hierbij wordt niet gekeken naar winst. Aan de andere kant wordt winst doorgaans gemeten op het niveau van de praktijk. Maar hierbij wordt niet gekeken naar persoonsgerichte oplossingen van hoge kwaliteit tegen aanvaardbare kosten. Dit levert twee soorten gesprekken op die elkaar niet lijken te raken. Samenhang ontbreekt.


Toegevoegde waarde voor drie partijen

Met een ‘businessmodel bril’ ziet u dat een zorgoplossing niet alleen waarde moet hebben voor de patiënt, maar voor nóg twee partijen. De praktijk zelf, zoals bijvoorbeeld eigenaar en werknemers. En ook de samenwerkingspartners van de praktijk zoals financiers, zorgprofessionals, ICT-ers en buurtcoaches. Is bijvoorbeeld het werken aan zorgoplossingen met uw praktijk waardevol voor u en voor uw collega’s? Krijgen jullie voldoende tijd en geld om nodige kennis op peil te houden? Hebben jullie voldoende overleg- en administratietijd? Vindt de patiënt de zorgoplossingen zo waardevol dat hij er tijd of geld aan wil blijven besteden? Of is er voor hem een beter alternatief? Wat hebben de samenwerkingspartners van de praktijk eraan om bij te dragen aan zorgoplossingen? Werken ze liever samen met een andere praktijk? Als de patiënt, de praktijk zelf en samenwerkingspartners er in samenhang heil in zien, dan is de kans groot dat persoonsgerichte zorgoplossingen tegen aanvaarbare kosten voldoende winst genereren om opnieuw te kunnen investeren.


Wanneer u uw ‘businessmodel bril’ weer afzet kúnt u zich afvragen of uw praktijk het denken vanuit twee kanten nog kan blijven volhouden. Kijken naar samenhang ligt meer voor de hand. Welke waarde voegt uw praktijk toe voor uw patiënt, u en uw collega’s en samenwerkingspartners? Hoe kijkt u hier tegenaan?


Rutger IJntema MBA, Fysiotherapeut

Hogeschool Utrecht

Business community voor beweegzorgondernemers

De ondernemende zorgprofessional www.oz.hu.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Tegenstrijdigheid in businessmodel fysiotherapiepraktijk

Lees verder - met dit thema

Rianne van Dongen (Visser & Visser)
mic_external_onInterview

Rianne van Dongen bij de PM Dag: ‘De echte uitdaging van HR? Niet de regels, maar het gedrag’

23 apr om 10:15 uurtimer4 min

Tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 21 mei neemt Rianne van Dongen, manager Salaris & HR bij Visser…

Lees verder »
Klara Knapen (Foto: NVvPM)
mic_external_onInterview

Klara Knapen (NVvPM) bij de PM Dag: ‘Timemanagement gaat over tijd voor jezelf maken’

15 apr om 10:00 uurtimer4 min

Klara Knapen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Praktijkmanagement, geeft tijdens…

Lees verder »
Merijn Ruis (eigen foto)
mic_external_onInterview

‘Gelukspsycholoog’ Merijn Ruis: ‘Sociale verbinding is veruit het belangrijkste’

9 apr om 13:45 uurtimer6 min

Psycholoog Merijn Ruis is al sinds zijn studietijd gefascineerd door menselijk geluk. Volgens…

Lees verder »
Ben Tiggelaar: ‘Werkgevers moeten zich niet afvragen: hoe ga ik om met Millennials en Gen Z’ers? Maar: hoe speel ik in op de behoeften van medewerkers in verschillende levensfasen?’
all_inclusiveAchtergrondartikel

Gedragswetenschapper Ben Tiggelaar: ‘Stereotypen’ over generaties zijn ‘moderne astrologie’

31 mrt om 11:30 uurtimer4 min

‘De meeste studies naar generatieverschillen deugen niet.’ Dat stelt Ben Tiggelaar,…

Lees verder »
Tandarts Noemi Romero en haar team - Monique Brunt i.s.m. Laurea Socials
all_inclusiveAchtergrondartikel

Werkgeluk in de praktijk: Sleutel tot toekomstbestendige zorg

19 mrt om 11:30 uurtimer5 min
De zorg staat onder druk. De arbeidsmarkt is krap, de zorgvraag neemt toe en teams worden kleiner en diverser.…
Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
flash_onNieuws

Bij Nader Inzien zoekt gepensioneerde tandartsen voor Amsterdamse vestiging

3 mrt om 15:00 uurtimer4 min
De sociale tandartsenpraktijk ‘Bij Nader Inzien’ in Havelte heeft zo veel nieuwe inzichten opgeleverd, dat de…
Lees verder »
Foto: Ewald Geerdink
flash_onNieuws

Ledenmiddagen PM Netwerk: Inspiratiesessies over de zeven bronnen van werkgeluk

17 dec 2025 timer2 min
Ook in 2026 trekken we met het PraktijkmanagersNetwerk het land in voor de jaarlijkse ledenmiddagen. Net als dit…
Lees verder »
Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

15 dec 2025 timer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »