Dansen met een rollator

donderdag 12 januari 2017
timer 3 min
Hoe kan technologie bijdragen aan betere zorg? Dat is de onderzoeksopdracht van Erwin de Vlugt, lector Technology for Health aan de Haagse Hogeschool. Zijn interesse ligt vooral bij de robotica.

Welke rol kunnen robots spelen in de zorg?

"In de revalidatie kunnen robots worden ingezet ter ondersteuning van de beweging, bijvoorbeeld als exoskelet waarmee dwarslaesiepatiënten weer kunnen lopen.  De robots die worden ingezet bij de zorg aan demente ouderen zijn al vrij bekend. Maar een robot kan ook een slimme rollator zijn die helpt bij opstaan, zitten en lopen en die naar je toe kan komen rijden als je daarom vraagt. Er zijn zelfs rollators die met je dansen. Interessant zijn ook de robots die als butler kunnen fungeren: de boodschappentas uitruimen, de magnetron openmaken et cetera. Ouderen kunnen zo langer zelfstandig thuis wonen."  

 

Bestaan deze robots al of is het nog toekomstmuziek? 

"Ik denk dat dit soort robots waarover mensen de baas zijn, zoals een rollator of een exoskelet, over vijf jaar veel meer in de praktijk zullen voorkomen. Het zal nog wel wat langer duren tot er ook autonome, zelfdenkende robots in de huiskamers rondlopen. Dan komen er ook ethische vragen om de hoek kijken.


Er bestaan al veel interessante prototypes, de robotica is vrij ver ontwikkeld. Het knelpunt ligt voornamelijk bij de evaluatiestudies die vaak niet goed zijn opgezet waardoor  de doelmatigheid niet duidelijk is en de marktintroductie te traag verloopt. De meeste zorgverzekeraars zijn pas bereid te betalen als de techniek kostenbesparend werkt. Maar mijn visie is dat robots geen zorgverleners vervangen maar simpele taken overnemen zodat de kwaliteit van de zorg omhoog gaat."

 

Welke andere technologieën onderzoekt u? 

"We maken nu een applicatie voor thuisrevalidatie voor therapie via de laptop of via de televisie. Patiënten krijgen een handschoen aan met sensoren en trainen terwijl ze een spel spelen. Als oefenen leuk is, is de therapietrouw groter en via de sensoren kan ook de arts de prestaties van de patiënt volgen.


Verder richten we ons op data-analyse. Bij huisartsen is er veel behoefte aan meer zicht op hoe de gezondheid van een stad of wijk zich ontwikkelt. Deze data zijn lastig te verzamelen maar kunnen wel heel veel meerwaarde gaan bieden aan de huisartsenpraktijk. Er zijn nog geen onderzoekers die dit hebben opgepakt, omdat het ingewikkeld is en de businesscase onduidelijk. Wij gaan dit met verschillende lectoraten vanuit de Haagse Hogeschool en verschillende medische partners oppakken."

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Dansen met een rollator

Lees verder - met dit thema

Huisarts in Beeld: digitale hulplijn voor huisartsenpraktijken

27 nov om 12:30 uurtimer5 min

Vooral in landelijke regio’s staan veel huisartsenpraktijken onder druk. Baukje Hogeboom,…

Lees verder »

DentalRules Gebruikerscongres 2025: Samenwerking en innovatie gaan hand in hand

16 okt om 12:17 uurtimer5 min

Op donderdag 25 september kleurde het Olympisch Stadion in Amsterdam goud. Tijdens het…

Lees verder »

Huisartsenorganisatie Medi-Mere pioniert succesvol met Juvoly-AI in telefonische triage

4 sep om 15:00 uurtimer5 min
Huisartsenorganisatie Medi-Mere is de eerste die de slimme spraakherkenningstechnologie van Juvoly integreert in…
Lees verder »

DentalRules Gebruikerscongres 2025: Een dag vol inspiratie in het Olympisch Stadion

4 sep om 14:30 uurtimer3 min

Heeft u zin in een dag vol inspiratie, praktische inzichten en waardevolle ontmoetingen?…

Lees verder »

Cobbler Cloud: een veilig en onafhankelijk alternatief voor grote cloudaanbieders

28 aug om 09:00 uurtimer5 min
De cloud is niet meer weg te denken uit de zorg, maar waar staan gevoelige patiëntgegevens eigenlijk? En hoe…
Lees verder »

De digitale voordeur: zo maak je zorg toegankelijker en efficiënter

10 jul om 15:00 uurtimer4 min

Patiënten verwachten duidelijkheid. Zoveel mogelijk gemak en snelheid. Toch blijft de…

Lees verder »

Ksyos helpt de laag complexe zorg buiten het ziekenhuis te organiseren

4 jun om 15:30 uurtimer4 min

Recent is voormalig internist-infectioloog Joop Arends als medisch directeur gestart bij Ksyos. Hij blikt terug…

Lees verder »
flash_onNieuws

MO Plek is vanaf nu Mijn PM!

11 mrt om 10:01 uur

Leden van het PraktijkmanagersNetwerk kunnen al jaren gebruik maken van de netwerktool MO Plek. Hierin vind je…

Lees verder »