De toekomst van zelfmetingen in de zorg

donderdag 1 mei 2014
timer 4 min
Medici worden steeds vaker geconfronteerd met patiënten die hun eigen medische gegevens meenemen naar de praktijk. Dit kan variëren van diabetici die hun bloedsuikers meten met een device, tot een gepassioneerde hardloper die zijn hartslag monitort op zijn telefoon. De vraag die nu rijst, is wat de medicus met deze gegevens kan.

Marinka de Jong en Vincent van Pelt zijn werkzaam bij Nictiz en medeauteurs van de whitepaper ‘Zelfmetingen en de Nederlandse gezondheidszorg’. De whitepaper is opgesteld door deelnemers van een werkgroep van het platform Patiënt en eHealth en verkent de ontwikkelingen van zelfmetingen in de zorg. Beide auteurs zien de ontwikkeling van zelfmeetapparatuur als een mogelijkheid om efficiënter te gaan werken in de gezondheidszorg. Voor het zover is moeten er echter nog wel een aantal stappen genomen worden.

In de whitepaper wordt onderscheid gemaakt tussen twee verschillende vormen van zelfmetingen. De ene variant is op initiatief van de patiënt en komt voort uit de behoefte om gezonder te gaan leven. Voorbeelden hiervan zijn diverse apps op de telefoon die de hartslag en/of bloeddruk meten. Een tweede vorm is de variant waarin de patiënt op verzoek van de zorgverlener zijn waarden gaat meten, in veel gevallen met een device. Hierbij kan gedacht worden aan een diabetespatiënt die een meetinstrument mee naar huis krijgt om zijn glucosewaarden te meten.

 

Betrouwbaarheid

Vooral bij de eerste vorm speelt het vraagstuk van de betrouwbaarheid van de gegevens een rol. Vincent van Pelt: “Dit is voor medici een van de grootste vraagstukken. Er bestaat natuurlijk al iets als een CE-markering voor medische applicaties, maar die garandeert alleen dat het product voldoet aan de Europese eisen, dit zegt niks over de betrouwbaarheid van de gegevens. Een certificeringssysteem zou hierin kunnen voorzien. Er zijn al diverse initiatieven die dit nastreven, maar deze zullen beter op elkaar afgestemd moeten worden.” Dat wil volgens hem niet zeggen dat de gegevens uit zelfmetingen onbruikbaar zijn. “Gegevens verkregen uit zelfmetingen kunnen de medicus wel degelijk een completer beeld geven over bepaalde trends in de ontwikkeling van deze waarden. De huisarts zal zelf de bloeddruk willen meten, maar heeft geen idee wat er zich afspeelt tussen twee meetmomenten in. De extra metingen van de patiënt kunnen bijdragen aan inzicht in de trend,” aldus Van Pelt.


Bruikbaarheid

Een andere vraag die gesteld kan worden is hoe bruikbaar de gegevens die de patiënt meeneemt zijn voor de medicus. Marinka de Jong: “Het is belangrijk dat de vorm en inhoud van de gegevens gestandaardiseerd worden. Een simpel voorbeeld hiervoor is een weegschaal. Als de patiënt een Engels exemplaar heeft, dan meet die het gewicht in een andere eenheid dan waarin de behandelaar werkt. Hier moeten afspraken voor komen die ervoor zorgen dat gegevens uitwisselbaar zijn. Als je wilt dat gegevens niet alleen in het privé- of medische domein gebruikt kunnen worden, moet je zorgen dat beide domeinen op elkaar aansluiten en hetzelfde meten.” Van Pelt en De Jong menen dat de standaarden die in de zorg gebruikt worden als uitgangspunt kunnen worden gebruikt. “Het is logisch dat gegevens uit zelfmetingen aan gaan sluiten bij de medische informatiestandaarden die er al liggen. Zo kunnen gegevens uit beide domeinen het totaalplaatje opleveren,” aldus De Jong.


Effectiviteit

Dan rest nog de vraag of de toename van zelfmetingen daadwerkelijk voor een effectiviteitsslag in de zorg kan zorgen. De angst bestaat namelijk ook dat de belasting voor medici juist groter wordt. Van Pelt deelt deze zorg echter niet: “Er is altijd de angst dat hoe toegankelijker de arts is, des te meer hij wordt belast. Dit was ook de angst bij de introductie van teleconsultatie, maar die angst is ook daar ongegrond gebleken. Bovendien kunnen zelfmetingen de hypochondrische patiënten juist doen inzien dat er niks aan de hand is.” De Jong vult aan: “Juist voor chronisch zieken brengt dit veel voordelen met zich mee. Deze groep mensen heeft minder behoefte aan duiding van de gegevens. Deze mensen weten in veel gevallen zelf ook veel over hun eigen ziekte. Dankzij zelfmetingen krijgt deze groep mensen meer inzicht in de invloed van hun handelen op hun eigen ziektebeeld.”


Hoewel het pad nog niet geëffend is, zien Van Pelt en De Jong zeker mogelijkheden op het gebied van zelfmetingen in de zorg. De toegevoegde waarde zit hem vooral in de integratie van zelfmetingen in de behandelrelatie. Om dit te doen slagen is er dringend behoefte aan standaardisering en uniformiteit.

 

De whitepaper ‘Zelfmetingen in de Nederlandse gezondheidszorg’ is te downloaden op de website van Nictiz: www.nictiz.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
De toekomst van zelfmetingen in de zorg

Lees verder - met dit thema

Edwin van Vulpen (Techni Team): ‘IT moet werken als water uit de kraan’

15 okt om 15:00 uurtimer5 min

Ruim twintig jaar geleden begon Edwin van Vulpen Techni Team met één doel: zorgverleners zouden geen omkijken…

Lees verder »
'Je logt daadwerkelijk in bij Microsoft, dus alles ziet er legitiem uit.' (Foto: Shutterstock)
mic_external_onInterview

Security specialist over ‘device code phishing’: 'Slachtoffer helpt aanvaller zelf naar binnen'

15 okt om 11:30 uurtimer5 min

Expertisecentrum Z-CERT waarschuwde eind september voor phishing met ‘verificatiecodes’, die zich kan…

Lees verder »

Webinar op 27 oktober: DentalRules presenteert 'De nieuwe HR-omgeving'

15 okt om 11:00 uurtimer4 min

DentalRules presenteert op dinsdag 27 oktober om 14.00 uur zijn vernieuwde HR-omgeving in een…

Lees verder »

Topicus helpt bij de omslag naar 'digital first': 'We gaan pas weg als het onderdeel is van je primaire proces'

13 okt om 09:15 uurtimer5 min

Slimme technologie levert de huisartsenpraktijk pas tijd op als het team ook anders gaat werken. Dat stellen…

Lees verder »

Hoe zorgorganisaties de werkdruk verlagen met een slimme overstap

7 okt om 16:00 uurtimer3 min

De werkdruk in de eerstelijnszorg blijft hoog. Huisartsenpraktijken krijgen steeds meer zorgvragen, terwijl ook…

Lees verder »

Hoe veilig is jouw IT-leverancier? De cruciale vragen die elke zorgondernemer moet stellen

6 okt om 10:00 uurtimer4 min

Geen geruststellende gedachte, maar wel een realistische: ook een zorgpraktijk krijgt vroeg of laat te maken…

Lees verder »
Laura Bas: 'Vooral verouderde systemen springen eruit als grootste frustratie op het gebied van inefficiënt werken' (Foto: Jitske Seckel voor PraktijkmanagersNetwerk 2025)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Generatie-goeroe Laura Bas: ‘Inefficiënt werken is grootste energievreter voor GenZ’

29 sep om 15:15 uurtimer3 min

Verouderde systemen en versnipperde informatie kosten jonge werknemers de meeste energie.…

Lees verder »

Praktijkmanager Linda van Doremalen: 'Ik kan de samenwerking met Basiq Dental zeker aanbevelen'

23 sep om 15:00 uurtimer3 min
Linda van Doremalen is praktijkmanager bij Mondzorg Centrum de Parel in Oisterwijk. Ze vertelt dat ze prettig…
Lees verder »