LHV en InEen: ‘Beperkte aandacht voor eerste lijn in Miljoenennota’

donderdag 17 september 2020
timer 4 min
De Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV) en InEen, de belangenorganisatie van de eerste lijn, zijn kritisch op de plannen van het kabinet. 'In de uitwerking van de begroting is beperkt aandacht voor de uitdagingen en problemen van de huisartsenzorg en andere zorgverleners in de eerste lijn.’ Het streven van het ministerie van VWS naar een regionale aanpak sluit wel aan bij de visie van InEen en de huisartsenkoepels LHV en NHG.
In de VWS-begroting 2021 is veel aandacht voor digitalisering, e-health en een toekomstbestendige organisatie van zorg. Dit zijn ook belangrijke aandachtspunten van de huisartsen- en eerstelijnsorganisaties, verenigd in InEen. Net als het verder brengen van de beweging ‘Juiste Zorg op de Juiste Plek’.
 

Regioaanpak

De ambitie van VWS is om samen met veldpartijen te komen tot een collectieve regioaanpak met aandacht voor de personele vraagstukken voor de zorg.
Anoeska Mosterdijk, directeur van InEen: 'Dat sluit goed aan bij de visie van InEen en huisartsenkoepels LHV en NHG op structurele samenwerking en de bijbehorende bouwstenen voor hechte huisartsenzorg. Huisartsen en huisartsenorganisaties bundelen hun krachten in regio-organisaties, zodat zij in samenwerking met bijvoorbeeld het ziekenhuis, organisaties voor verpleging en thuiszorg, gemeenten en de betrokken zorgverzekeraars die zorg en ondersteuning kunnen bieden die de inwoners van hun regio nodig hebben. Samen kun je bovendien meer bereiken als het gaat om de aanpak van arbeidsmarkttekorten en digitalisering.'


Huisartsenzorg

De LHV is teleurgesteld over de laatste begroting van kabinet-Rutte III. ‘Vanzelfsprekend wordt in de Miljoenennota veel aandacht besteed aan de aanpak en gevolgen van de coronacrisis. Maar we zien te weinig aandacht voor de uitdagingen en problemen waar de huisartsenzorg mee te maken heeft, zowel nu in de aanpak van de coronapandemie als structureel in het beleid voor de zorg. Terwijl de zorgverleners in de eerste lijn er juist zijn voor de grote groep kwetsbare (corona)patiënten thuis. Die mogen niet worden vergeten.’
 

Kwetsbare patiënt

‘Zorg goed voor de kwetsbare patiënt’, dat is één van de belangrijkste oproepen van InEen, LHV, NHG en andere organisaties aan de politieke partijen voor de landelijke verkiezingen in maart 2021. Het gaat om kwetsbare ouderen, maar ook om patiënten met chronische aandoeningen en mensen met psychische problemen die op zichzelf wonen. Investeren in betere gegevensuitwisseling tussen de betrokken zorg- en hulpverleners en meer huisartsen en ondersteunend personeel zijn belangrijke maatregelen die nodig zijn om deze kwetsbare mensen goed te kunnen helpen.
 

Lessen uit de coronaperiode

Huisartsen geven aan dat meer tijd voor hun patiënten kan helpen om optimale zorg te leveren en de werkdruk terug te dringen. Zo werkten veel huisartsen in de coronacrisis al naar grote tevredenheid met langere consulttijden. In de afgelopen maanden is in de zorg voor coronapatiënten intensief samengewerkt, over bestaande grenzen in de zorg heen. Er waren korte lijnen, weinig bureaucratie, snelle besluitvorming, goed mandaat, multidisciplinaire samenwerking met een duidelijke focus.
 
Ella Kalsbeek, voorzitter van de LHV: ‘Ik vond het een verademing dat in coronatijd niet de bureaucratische regels voorop stonden, maar de zorg. Samenwerking tussen zorgaanbieders in de wijk en in de regio was een vanzelfsprekendheid. Laten we dat zo houden. Uitgaan van vertrouwen in elkaar is daarbij essentieel. We zien graag dat de overheid dit blijvend stimuleert.’
 

Huisartsentekort

De LHV heeft met VWS een plan van aanpak gemaakt voor het tekort aan huisartsen. De vereniging wijst erop dat in de begroting van VWS geen ruimte wordt genoemd voor het opleiden van extra huisartsen, terwijl dat wel nodig is om tekorten tegen te gaan.
 

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
LHV en InEen: ‘Beperkte aandacht voor eerste lijn in Miljoenennota’

Lees verder - met dit thema

Klara Knapen (Foto: NVvPM)
mic_external_onInterview

Klara Knapen (NVvPM) bij de PM Dag: ‘Timemanagement gaat over tijd voor jezelf maken’

15 apr om 10:00 uurtimer4 min

Klara Knapen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Praktijkmanagement, geeft tijdens…

Lees verder »
Merijn Ruis (eigen foto)
mic_external_onInterview

'Gelukspsycholoog' Merijn Ruis: ‘Sociale verbinding is veruit het belangrijkste’

9 apr om 13:45 uurtimer6 min

Psycholoog Merijn Ruis is al sinds zijn studietijd gefascineerd door menselijk geluk. Volgens…

Lees verder »
Ben Tiggelaar: ‘Werkgevers moeten zich niet afvragen: hoe ga ik om met Millennials en Gen Z’ers? Maar: hoe speel ik in op de behoeften van medewerkers in verschillende levensfasen?’
all_inclusiveAchtergrondartikel

Gedragswetenschapper Ben Tiggelaar: ‘Stereotypen’ over generaties zijn ‘moderne astrologie’

31 mrt om 11:30 uurtimer4 min

‘De meeste studies naar generatieverschillen deugen niet.’ Dat stelt Ben Tiggelaar,…

Lees verder »
Tandarts Noemi Romero en haar team - Monique Brunt i.s.m. Laurea Socials
all_inclusiveAchtergrondartikel

Werkgeluk in de praktijk: Sleutel tot toekomstbestendige zorg

19 mrt om 11:30 uurtimer5 min
De zorg staat onder druk. De arbeidsmarkt is krap, de zorgvraag neemt toe en teams worden kleiner en diverser.…
Lees verder »

'Dankzij DentalRules hebben we de planning op orde, een betere omzet en meer overzicht'

4 mrt om 14:00 uurtimer4 min
Margit Lawant, tandarts en praktijkeigenaar in Eelderwolde, vertelt hoe haar praktijk sinds 2010 is uitgegroeid…
Lees verder »

De kracht van beeld: Waarom Video Connect onmisbaar is in jouw praktijkvoering

4 mrt om 12:30 uurtimer4 min
In de zorg telt elke seconde en elke waarneming. Toch proberen we aan de telefoon vaak een medische situatie in te…
Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
flash_onNieuws

Bij Nader Inzien zoekt gepensioneerde tandartsen voor Amsterdamse vestiging

3 mrt om 15:00 uurtimer4 min
De sociale tandartsenpraktijk ‘Bij Nader Inzien’ in Havelte heeft zo veel nieuwe inzichten opgeleverd, dat de…
Lees verder »

Hadoks, Juvoly en Vcare werken samen aan nieuwe AI-triagetool

2 mrt om 11:00 uurtimer5 min
Huisartsenorganisatie Hadoks, Juvoly, startup in healthtech, en Vcare, leverancier van zorgcommunicatie, bundelen…
Lees verder »