Tandarts wordt steeds meer manager

donderdag 17 januari 2019
timer 3 min
Waar de tandarts voorheen een behandelend specialist was, wordt deze steeds meer geacht manager te zijn. Hoe kun je binnen de praktijk zowel verantwoordelijk zijn voor de zorgprocessen, als de kwaliteit van zorg?

Binnen de wereld van de tandheelkunde groeit de invloed van zorgverzekeraars gestaag en de zorgkosten blijven stijgen. Taakherschikking binnen de tandheelkunde heeft daarom weer de aandacht. Het aantal voorbehouden handelingen die bijvoorbeeld door tandartsassistenten en mondhygiënisten uitgevoerd mag worden, indien gekwalificeerd, neemt toe. Dit soort ontwikkelingen zorgen ervoor dat de tandarts steeds meer manager moet worden.

 

Sturen op kwaliteit

In praktijk zien we dat veel tandartspraktijken bezig zijn met kwaliteit. Het beschrijven van processen, evalueren en sturen krijgt steeds meer aandacht. De zorgverzekeraars vragen hier om, om zo inzicht te krijgen en sturing te geven aan het aanbod van kwalitatieve zorg. Bijvoorbeeld declaratiemogelijkheden en factoringconstructies worden voorbehouden aan praktijken die de zorg en de administratie op orde hebben. Het analyseren en controleren van processen is een extra uitdaging maar wanneer juist uitgevoerd uiteindelijk tijdsbesparing oplevert door geoptimaliseerde processen.

 

DentalRules ziet dat er veel aandacht is voor ISO of soortgelijke kwaliteitscertificeringen. Ben je eenmaal gecertificeerd, hoe zorg je er dan voor dat iedereen binnen de praktijk op de hoogte is van protocollen en werkinstructies? Welke controlemechanismen zijn dan wenselijk? Het is immers nodig om processen te evalueren om deze te verbeteren! Je hebt dan gegevens nodig, inzicht in incidenten, uitvoering van taken en functioneren van apparaten en service van leveranciers. Daarnaast ben je in het kader van wet- en regelgeving verplicht data te verzamelen. De registratie van incidenten, overeenkomsten en datalekken zorgt voor extra administratieve druk. Software kan dan de dagelijkse werkzaamheden niet alleen ondersteunen en makkelijker maken, maar ook zorgen voor waardevolle informatie.

 

Software maakt het makkelijker

In toekomst vinden er ongetwijfeld nog meer veranderingen binnen de tandheelkunde plaats. Het effect van die veranderingen zal van impact hebben op de dagelijkse gang van zaken binnen de praktijk. Waar binnen een grotere praktijk sowieso meer behoefte is aan sturing, zal het voor kleine praktijken meer impact hebben. In beide gevallen geldt dat om kwalitatief en plezierig met elkaar te kunnen werken, afspraken en de naleving ervan belangrijk zijn. Met behulp van software, die het uitvoeren en vastleggen van taken en werkzaamheden vereenvoudigt, is een efficiënte en inhoudelijke sturing goed mogelijk.

 

Jelle Verdorst is mede-eigenaar van Dental Rules (jelle@dentalrules.nl; https://dentalrules.nl)

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Tandarts wordt steeds meer manager

Lees verder - met dit thema

Van regelen naar regie: krijg grip als praktijkmanager

4 jun om 15:45 uurtimer4 min

De praktijk draait, maar jouw dag loopt anders dan gepland. Je reageert op wat er tussendoor komt en schuift…

Lees verder »
Marc d'Ancona en Michel Fortman: ‘In deze tijd met oplopend verzuim hebben praktijken alle baat bij vroegtijdige signalering en preventie door stevige praktijkmanagers.’ (Foto: Ewald Geerdink)
mic_external_onInterview

Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’

4 jun om 11:45 uurtimer5 min

Het ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…

Lees verder »

De praktijk verleent zorg, Advitronics brengt rust

1 jun om 14:45 uurtimer5 min
Hoe Advitronics digitale verandering begeleidt en praktijkmanagers helpt grip te houden op IT en telefonie.
Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

19e Dag van de Praktijkmanager over werkgeluk: ‘Praktijkmanager bakt niet de hele pizza’

28 mei om 13:30 uurtimer5 min

Hoe zorg je voor meer werkgeluk in de zorgpraktijk en wat is de rol van de praktijkmanagers daarbij? Dat is de…

Lees verder »
'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

20 mei om 16:45 uurtimer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en schijnzelfstandigheid dwingt…

Lees verder »

De Operator: het regiecentrum van jouw werkdag

15 mei om 14:38 uurtimer3 min

Met de Operator van Vcare start je jouw werkdag met overzicht en controle. Deze webbased…

Lees verder »
Nicky Hekster: ‘Ik kan me voorstellen dat de praktijkmanager samen met de praktijkhouder de aanjager en kartrekker is voor de toepassing van AI binnen die praktijk.’ (foto: TIAS School for Business and Society)
mic_external_onInterview

Nicky Hekster: 'Praktijkmanager en praktijkhouder zijn aanjager bij de toepassing van AI'

15 mei om 13:15 uurtimer5 min

Nicky Hekster, hoogleraar business analytics en artificial intelligence, geeft tijdens de Dag…

Lees verder »
 Maaike van der Mee en Gracita Linger: ‘Veel medewerkers vertrekken omdat ze zich niet gehoord, gezien of gewaardeerd voelen.’ (Foto:  Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Maaike van der Mee en Gracita Linger over verzuim: ‘Goed voor je personeel zorgen is de voorwaarde voor een gezonde praktijk’

6 mei om 13:30 uurtimer5 min

Verzuim groeit uit tot een structureel probleem in de mondzorg. Het bedreigt de continuïteit…

Lees verder »