Wat is het Internet of Things?

maandag 8 augustus 2016
timer 3 min
In deze nieuwe serie leggen we u een aantal IT-ontwikkelingen uit die in de nabije toekomst veel invloed gaan hebben, ook op de zorg. Dit keer het internet der dingen dat alles met alles verbindt.

Niet alleen mensen zijn online, maar ook steeds meer dingen zijn verbonden met het internet. Denk aan machines, sieraden (wearables), auto’s, en huishoudelijke apparaten zoals koelkasten, wasmachines en thermostaten. Ze vormen samen een groot ‘internet of things’, oftewel het internet der dingen. Dat biedt oneindig veel mogelijkheden.

 

Wat kunnen we ermee?

Momenteel betekent het dat we onze smartphone vaak als afstandsbediening voor licht, verwarming en tv gebruiken. De verwachtingen zijn echter dat het internet der dingen in de (nabije) toekomst productieprocessen zal verbeteren en dat het oplossingen kan bieden voor problemen op het gebied van milieu, zorg en onderwijs. Maar meer en meer zullen de apparaten ook onderling gaan communiceren. Denk hierbij bijvoorbeeld aan een koelkast die een storing heeft en middels een internetverbinding kan de fabrikant vaststellen welk onderdeel het betreft. Vervolgens kan een monteur direct het goede onderdeel vervangen. Dit geeft natuurlijk een grote besparing in tijd en geld.

 

Verder:

- Een horloge met GPS registreert je dagelijkse sportprestaties
- Boeren gebruiken ‘smart sensors’ of drones om hun gewassen via internet te monitoren
- Autofabrikanten werken aan auto’s die met behulp van sensoren zelfstandig rijden (Tesla AutoPilot, Mercedes F015)
- Via je smartphone is het mogelijk om vanaf je vakantieadres de temperatuur thuis te regelen (Toon van Eneco) of  je verlichting aan en uit te schakelen.

Ook in de zorg is het aantal toepassingen van het Internet of Things oneindig, denk bijvoorbeeld aan allerlei apparaten en wearables die data kunnen doorsturen naar artsen waardoor patiënten op afstand gemonitord kunnen worden.  

 

Zijn er risico’s?

Het verlies van privacy wordt gezien als een groot nadeel van het internet der dingen. Want als ongeveer ieder apparaat verbonden is met internet, blijft er weinig van onze privacy over. Want deze apparaten genereren veel data die worden opgeslagen; de zogenaamde Big Data (waarover meer in een later blog). Dat maakt onze persoonlijke leefomgeving bovendien erg interessant voor online inbraken. Dit maakt het dan ook noodzakelijk om alles zo simpel mogelijk in te richten zodat de beveiliging gegarandeerd kan worden.

 

Het blijft dan ook zaak om goed te bekijken wat je allemaal nodig hebt en op een nuchtere manier gebruik te maken van alle nieuwe mogelijkheden.

 

Frank Vermunt, eigenaar van B en F Media, de totaaloplossing voor ondernemers op internetgebied (www.benfmedia.nl)

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Wat is het Internet of Things?

Lees verder - met dit thema

Edwin van Vulpen (Techni Team): ‘IT moet werken als water uit de kraan’

15 okt om 15:00 uurtimer5 min

Ruim twintig jaar geleden begon Edwin van Vulpen Techni Team met één doel: zorgverleners zouden geen omkijken…

Lees verder »
'Je logt daadwerkelijk in bij Microsoft, dus alles ziet er legitiem uit.' (Foto: Shutterstock)
mic_external_onInterview

Security specialist over ‘device code phishing’: 'Slachtoffer helpt aanvaller zelf naar binnen'

15 okt om 11:30 uurtimer5 min

Expertisecentrum Z-CERT waarschuwde eind september voor phishing met ‘verificatiecodes’, die zich kan…

Lees verder »

Webinar op 27 oktober: DentalRules presenteert 'De nieuwe HR-omgeving'

15 okt om 11:00 uurtimer4 min

DentalRules presenteert op dinsdag 27 oktober om 14.00 uur zijn vernieuwde HR-omgeving in een…

Lees verder »

Topicus helpt bij de omslag naar 'digital first': 'We gaan pas weg als het onderdeel is van je primaire proces'

13 okt om 09:15 uurtimer5 min

Slimme technologie levert de huisartsenpraktijk pas tijd op als het team ook anders gaat werken. Dat stellen…

Lees verder »

Hoe zorgorganisaties de werkdruk verlagen met een slimme overstap

7 okt om 16:00 uurtimer3 min

De werkdruk in de eerstelijnszorg blijft hoog. Huisartsenpraktijken krijgen steeds meer zorgvragen, terwijl ook…

Lees verder »

Hoe veilig is jouw IT-leverancier? De cruciale vragen die elke zorgondernemer moet stellen

6 okt om 10:00 uurtimer4 min

Geen geruststellende gedachte, maar wel een realistische: ook een zorgpraktijk krijgt vroeg of laat te maken…

Lees verder »
Laura Bas: 'Vooral verouderde systemen springen eruit als grootste frustratie op het gebied van inefficiënt werken' (Foto: Jitske Seckel voor PraktijkmanagersNetwerk 2025)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Generatie-goeroe Laura Bas: ‘Inefficiënt werken is grootste energievreter voor GenZ’

29 sep om 15:15 uurtimer3 min

Verouderde systemen en versnipperde informatie kosten jonge werknemers de meeste energie.…

Lees verder »

Praktijkmanager Linda van Doremalen: 'Ik kan de samenwerking met Basiq Dental zeker aanbevelen'

23 sep om 15:00 uurtimer3 min
Linda van Doremalen is praktijkmanager bij Mondzorg Centrum de Parel in Oisterwijk. Ze vertelt dat ze prettig…
Lees verder »