'Zorg aantrekkelijk doelwit cybercrime vanwege financiële data’

donderdag 27 februari 2020
timer 2 min
Zorginstellingen zijn vaker geneigd om losgeld te betalen voor gegijzelde data dan organisaties in andere sectoren. Cyberbeveiliger BlackBerry Cylance signaleert dit in een jaarlijks dreigingsrapport. Persoonlijke data en financiële gegevens die zorginstellingen opslaan kunnen gebruikt worden voor identiteitsdiefstal en bankfraude.

BlackBerry Cylance, voormalig smartphone-bouwer en inmiddels gespecialiseerd in cybersecurity, analyseerde de gegevens van 2500 klanten verspreid over de wereld. Bijna één op de tien onderzochte cybergevallen was gericht op een partij in de gezondheidszorg, signaleert vakblad Zorgvisie die het rapport ‘2020 Threat Report Highlights’ analyseerde.

 

Financiële data

De zorgsector is voor hackers vooral interessant vanwege de data. Financiële informatie staat vaak samen met persoonlijke data opgeslagen. Deze gegevens leveren op de zwarte markt geld op, omdat ze gebruikt kunnen worden voor identiteitsdiefstal of bankfraude. Zorginstellingen en –verzekeraars zijn daarmee een aantrekkelijk doelwit voor datadiefstal, concludeert BlackBerry.

 

Gijzeling

Ransomware is een andere belangrijke bedreiging voor de zorg, aldus BlackBerry. Daarbij worden gegevens gegijzeld: versleuteling maakt de gegevens ontoegankelijk tot er losgeld is betaald, vaak in de vorm van bitcoins of andere cryptovaluta. De Universiteit Maastricht werd eind vorig jaar getroffen door ransomware, waarop ze tussen de twee en drie ton aan losgeld betaalde.

 

Verhuur van software

Zorginstellingen zijn eerder geneigd om tot betaling over te gaan dan partijen in andere sectoren, omdat ze snel willen beschikken over hun medische gegevens. Deze afhankelijkheid maakt ze aantrekkelijker voor cybercriminelen. Daarbij is de beveiliging van deze instellingen niet altijd op orde, omdat ze vaker verouderde systemen gebruiken. Tegelijk zijn ze kwetsbaar door de groei van het 'internet of things' en netwerken van medische apparatuur. BlackBerry waarschuwt voor verdere groei van de cybercrime, omdat hackers hun software en diensten te huur aanbieden.

 

Links: BlackbBerry Cylance,  2020 Threat Report Highlights, Zorgvisie, ‘Zorginstellingen betalen snel voor gegijzelde gegevens’ Lees ook:  KNMT en ANT waarschuwen voor ransomware aanvallen op tandartspraktijken .

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
'Zorg aantrekkelijk doelwit cybercrime vanwege financiële data’

Lees verder - met dit thema

Charlotte van den Wall Bake tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025. Foto: Jitske Seckel
mic_external_onInterview

Charlotte van den Wall Bake als minister van VWS: ‘Ik zou van werkgeluk een topprioriteit maken’

15 jan om 15:45 uurtimer4 min

Charlotte van den Wall Bake is coach, trainer en spreker en begeleidt al ruim twintig jaar zorgprofessionals.…

Lees verder »
Nora Ennahachi: 'Er is in de mondzorg een tekort aan empathisch leiderschap.' (Fotografie: MyDent/Dent Management)
mic_external_onInterview

Nora Ennahachi (MyDent) als minister van VWS: ‘Ik zou bewust naast zorgverleners en burgers gaan staan’

14 jan om 10:30 uurtimer5 min

Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent, een grote tandartspraktijk in Utrecht en…

Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
mic_external_onInterview

Praktijkmanager Fiona Harmsen als minister van VWS: ‘Kies voor vrouwenemancipatie als motor van de mondzorg’

18 dec 2025 timer4 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport was? Fiona Harmsen, praktijkmanager van…
Lees verder »

Vcare en Juvoly slaan handen ineen: ‘Slimme spraakherkenning die naadloos aansluit op de workflow in praktijk’

18 dec 2025 timer4 min
In de huisartsenzorg blijft de druk oplopen. Het aantal telefoontjes stijgt, terwijl personeel schaars blijft.…
Lees verder »

Calculus: eerste aanspreekpunt voor bedrijfsvoering in de huisartsenpraktijk

16 dec 2025 timer5 min
De moderne huisartsenpraktijk is uitgegroeid tot een organisatie met artsen, divers personeel, regionale…
Lees verder »

Breng natuurbeleving in je praktijk met Natuurscherm.com

12 dec 2025 timer3 min
Patiënten zitten of liggen vaak langere tijd in uw praktijk — momenten waarop spanning en zenuwen gemakkelijk de…
Lees verder »
De ‘online’ huisartsen  van ‘Huisarts in Beeld’ zijn voor Huisartsenpraktijk Hooge Platen aanvullend bij een te krappe bezetting. (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Huisarts in Beeld’ bij Hooge Platen in Breskens: ‘Uitkomst in nijpende situaties’

8 dec 2025 timer4 min
De huisartsenzorg in Zeeland, en Zeeuws-Vlaanderen in het bijzonder, kampt zoals bekend met een groot tekort aan…
Lees verder »

Huisarts in Beeld: digitale hulplijn voor huisartsenpraktijken

27 nov 2025 timer5 min

Vooral in landelijke regio’s staan veel huisartsenpraktijken onder druk. Baukje Hogeboom,…

Lees verder »