'Zorg aantrekkelijk doelwit cybercrime vanwege financiële data’

donderdag 27 februari 2020
timer 2 min
Zorginstellingen zijn vaker geneigd om losgeld te betalen voor gegijzelde data dan organisaties in andere sectoren. Cyberbeveiliger BlackBerry Cylance signaleert dit in een jaarlijks dreigingsrapport. Persoonlijke data en financiële gegevens die zorginstellingen opslaan kunnen gebruikt worden voor identiteitsdiefstal en bankfraude.

BlackBerry Cylance, voormalig smartphone-bouwer en inmiddels gespecialiseerd in cybersecurity, analyseerde de gegevens van 2500 klanten verspreid over de wereld. Bijna één op de tien onderzochte cybergevallen was gericht op een partij in de gezondheidszorg, signaleert vakblad Zorgvisie die het rapport ‘2020 Threat Report Highlights’ analyseerde.

 

Financiële data

De zorgsector is voor hackers vooral interessant vanwege de data. Financiële informatie staat vaak samen met persoonlijke data opgeslagen. Deze gegevens leveren op de zwarte markt geld op, omdat ze gebruikt kunnen worden voor identiteitsdiefstal of bankfraude. Zorginstellingen en –verzekeraars zijn daarmee een aantrekkelijk doelwit voor datadiefstal, concludeert BlackBerry.

 

Gijzeling

Ransomware is een andere belangrijke bedreiging voor de zorg, aldus BlackBerry. Daarbij worden gegevens gegijzeld: versleuteling maakt de gegevens ontoegankelijk tot er losgeld is betaald, vaak in de vorm van bitcoins of andere cryptovaluta. De Universiteit Maastricht werd eind vorig jaar getroffen door ransomware, waarop ze tussen de twee en drie ton aan losgeld betaalde.

 

Verhuur van software

Zorginstellingen zijn eerder geneigd om tot betaling over te gaan dan partijen in andere sectoren, omdat ze snel willen beschikken over hun medische gegevens. Deze afhankelijkheid maakt ze aantrekkelijker voor cybercriminelen. Daarbij is de beveiliging van deze instellingen niet altijd op orde, omdat ze vaker verouderde systemen gebruiken. Tegelijk zijn ze kwetsbaar door de groei van het 'internet of things' en netwerken van medische apparatuur. BlackBerry waarschuwt voor verdere groei van de cybercrime, omdat hackers hun software en diensten te huur aanbieden.

 

Links: BlackbBerry Cylance,  2020 Threat Report Highlights, Zorgvisie, ‘Zorginstellingen betalen snel voor gegijzelde gegevens’.  Lees ook:  KNMT en ANT waarschuwen voor ransomware aanvallen op tandartspraktijken .

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
'Zorg aantrekkelijk doelwit cybercrime vanwege financiële data’

Lees verder - met dit thema

Edwin van Vulpen (Techni Team): ‘IT moet werken als water uit de kraan’

15 okt om 15:00 uurtimer5 min

Ruim twintig jaar geleden begon Edwin van Vulpen Techni Team met één doel: zorgverleners zouden geen omkijken…

Lees verder »
'Je logt daadwerkelijk in bij Microsoft, dus alles ziet er legitiem uit.' (Foto: Shutterstock)
mic_external_onInterview

Security specialist over ‘device code phishing’: 'Slachtoffer helpt aanvaller zelf naar binnen'

15 okt om 11:30 uurtimer5 min

Expertisecentrum Z-CERT waarschuwde eind september voor phishing met ‘verificatiecodes’, die zich kan…

Lees verder »

Webinar op 27 oktober: DentalRules presenteert 'De nieuwe HR-omgeving'

15 okt om 11:00 uurtimer4 min

DentalRules presenteert op dinsdag 27 oktober om 14.00 uur zijn vernieuwde HR-omgeving in een…

Lees verder »

Topicus helpt bij de omslag naar 'digital first': 'We gaan pas weg als het onderdeel is van je primaire proces'

13 okt om 09:15 uurtimer5 min

Slimme technologie levert de huisartsenpraktijk pas tijd op als het team ook anders gaat werken. Dat stellen…

Lees verder »

Hoe zorgorganisaties de werkdruk verlagen met een slimme overstap

7 okt om 16:00 uurtimer3 min

De werkdruk in de eerstelijnszorg blijft hoog. Huisartsenpraktijken krijgen steeds meer zorgvragen, terwijl ook…

Lees verder »

Hoe veilig is jouw IT-leverancier? De cruciale vragen die elke zorgondernemer moet stellen

6 okt om 10:00 uurtimer4 min

Geen geruststellende gedachte, maar wel een realistische: ook een zorgpraktijk krijgt vroeg of laat te maken…

Lees verder »
Laura Bas: 'Vooral verouderde systemen springen eruit als grootste frustratie op het gebied van inefficiënt werken' (Foto: Jitske Seckel voor PraktijkmanagersNetwerk 2025)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Generatie-goeroe Laura Bas: ‘Inefficiënt werken is grootste energievreter voor GenZ’

29 sep om 15:15 uurtimer3 min

Verouderde systemen en versnipperde informatie kosten jonge werknemers de meeste energie.…

Lees verder »

Praktijkmanager Linda van Doremalen: 'Ik kan de samenwerking met Basiq Dental zeker aanbevelen'

23 sep om 15:00 uurtimer3 min
Linda van Doremalen is praktijkmanager bij Mondzorg Centrum de Parel in Oisterwijk. Ze vertelt dat ze prettig…
Lees verder »