Grensoverschrijdend gedrag – ook in de mondzorg: ‘Een strakker jasje zou je leuker staan’

woensdag 24 mei 2023
timer 3 min

(Foto: Shutterstock)

Grensoverschrijdend gedrag. Helaas is het ook in de tandartsenpraktijken een veelvoorkomend fenomeen. Bij grensoverschrijdend gedrag brengt iemand een ander schade toe op fysiek, mentaal of emotioneel vlak. Assistenten worden vaak gekleineerd, zo merkt Maaike van der Mee, directeur van de Dutch Dental Academy.

In de behandelkamer kan de stress op bepaalde momenten hoog oplopen, dat begrijpt denk ik iedereen. Maar wanneer je assistente je een verkeerd instrument aangeeft of per ongeluk iets laat vallen, geeft je dit niet het recht om haar uit te schelden voor ‘domme koe’, ‘nutteloze trut’ dan wel ‘nikskunner’. En wat te denken van: ‘Ik hoop voor je vriend dat je in bed beter presteert.’ Of de opmerking: ‘Een strakker jasje zou je leuker staan!’

Vaak uitgescholden

Vaker dan ik zou willen, hoor ik van startende assistenten dat zij worden uitgescholden en door tandartsen voor idioot worden afgeschilderd. Dat betreft vaker mannelijke tandartsen dan vrouwelijke. Wanneer je als beginneling in het vak al vroeg te maken krijgt met dit gedrag kan dit een reden zijn om het vak ook weer vroegtijdig te verlaten. En dat is jammer gezien de huidige tekorten aan assistenten. Die schade staat echter in geen enkele verhouding tot de schade die wordt aangericht bij deze vrouwen.

Vooral jonge vrouwen

Wat het nog erger maakt is dat het voornamelijk jonge vrouwen overkomt. De verhouding tussen tandarts en assistenten zou gelijkwaardig moeten zijn, maar vaak betreft het een gezagsverhouding. Veel jonge vrouwen vinden het daarom moeilijk om dit gedrag te veroordelen en hierover het gesprek aan te gaan met de betreffende tandarts of met de praktijkmanager. Ze zijn vaak bang om hun baan te verliezen of dat het gedrag alleen maar zal toenemen.

Een leuke foto

Het zijn niet slechts lelijke woorden die te maken hebben met het functioneren van de assistenten maar ook met regelmaat seksueel getinte opmerkingen. Opmerkingen als: ‘Er staat hier vanavond een kamer leeg’ , ‘Ga je je omkleden? Dan ga ik mee!’ of ‘Heb je een leuke foto van jezelf in bikini?’ De jonge vrouwen die hiermee te maken krijgen, vinden het ontzettend moeilijk om op dit gedrag adequaat te reageren. Ze zijn tenslotte nog maar net in dienst of zijn zelfs nog lerende!

De rol van de praktijkmanager

Waar is de praktijkmanager!? Deze kan in een dergelijke situatie een signalerende rol hebben en dit vervolgens ter sprake brengen bij de persoon die grensoverschrijdend gedrag laat zien. Dit is natuurlijk heel moeilijk maar ook heel erg noodzakelijk. In sommige praktijken wordt gelukkig al gewerkt met vertrouwenspersonen en zij zijn dan ook van grote meerwaarde. Een assistente neemt echter eerder ontslag, dan dat zij praat over de situatie.

Zo blijft het gedrag in stand. Tenzij…. Zoals bekend werken we in een praktijk gewoonlijk heel dicht op elkaar. Dit betekent dat het grensoverschrijdende gedrag door veel collega’s herkend en erkend wordt. Wanneer deze groep collega’s zich collectief veroordelend uitspreekt over het gedrag, bestaat de kans dat het gedrag afneemt en betreffende persoon bij zichzelf te rade gaat over het waarom van dit gedrag.

Waarom zou je jezelf verlagen tot gedrag wat voor een ander schadelijk is? Waarom vertoon je gedrag waardoor je assistenten elke dag huilend naar huis gaat? Waarom wil je je assistenten wegpesten? Waarom kwets je je rechterhand? Laten we alsjeblieft aardig zijn voor elkaar! En iedereen is gelijk!

Links: 

Lees verder - met dit thema

Samantha Kranenburg: ‘Een ziekmelding lost de ruzie niet op.’ (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Vastgelopen verzuimtrajecten draaien vaak om problemen op het werk

29 okt om 08:00 uurtimer4 min

Vastgelopen verzuimtrajecten draaien vaak niet om de ziekte zelf, maar om onuitgesproken…

Lees verder »
(Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

Nieuwe Zelfstandigenwet biedt een ‘veilige haven’ onder zeven voorwaarden

27 okt om 07:00 uurtimer4 min

Zzp’ers en hun opdrachtgevers krijgen een ‘veilige haven’ van zeven voorwaarden die vooraf…

Lees verder »
Laura Bas: 'Vooral verouderde systemen springen eruit als grootste frustratie op het gebied van inefficiënt werken' (Foto: Jitske Seckel voor PraktijkmanagersNetwerk 2025)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Generatie-goeroe Laura Bas: ‘Inefficiënt werken is grootste energievreter voor GenZ’

29 sep om 15:15 uurtimer3 min

Verouderde systemen en versnipperde informatie kosten jonge werknemers de meeste energie.…

Lees verder »

Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'

16 sep om 15:15 uurtimer5 min

Een van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel.…

Lees verder »
De overgang van vakantie naar volle werkweken is hét moment om bewust te kiezen wat wél en niet je agenda in komt. (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Tijd voor jezelf’: om te ontspannen, te reflecteren, te leren en te zijn

2 sep om 11:00 uurtimer3 min

Tijd voor jezelf is geen luxe, maar een noodzakelijke investering in je mentale gezondheid en je ontwikkeling.…

Lees verder »
(Foto: Jos Luypaers)
person_outlineBlog

Is jouw praktijkteam oververhit? Wat een hittegolf leert over samenwerking en leiderschap

9 jul om 12:00 uurtimer4 min

De afgelopen periode hebben we weer kunnen ervaren wat warmte met mensen doet. Op warme dagen merk je dat je…

Lees verder »

Van regelen naar regie: krijg grip als praktijkmanager

4 jun om 15:45 uurtimer4 min

De praktijk draait, maar jouw dag loopt anders dan gepland. Je reageert op wat er tussendoor komt en schuift…

Lees verder »
Marc d'Ancona en Michel Fortman: ‘In deze tijd met oplopend verzuim hebben praktijken alle baat bij vroegtijdige signalering en preventie door stevige praktijkmanagers.’ (Foto: Ewald Geerdink)
mic_external_onInterview

Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’

4 jun om 11:45 uurtimer5 min

Het ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…

Lees verder »