Grensoverschrijdend gedrag – ook in de mondzorg: ‘Een strakker jasje zou je leuker staan’

woensdag 24 mei 2023
timer 3 min

(Foto: Shutterstock)

Grensoverschrijdend gedrag. Helaas is het ook in de tandartsenpraktijken een veelvoorkomend fenomeen. Bij grensoverschrijdend gedrag brengt iemand een ander schade toe op fysiek, mentaal of emotioneel vlak. Assistenten worden vaak gekleineerd, zo merkt Maaike van der Mee, directeur van de Dutch Dental Academy.

In de behandelkamer kan de stress op bepaalde momenten hoog oplopen, dat begrijpt denk ik iedereen. Maar wanneer je assistente je een verkeerd instrument aangeeft of per ongeluk iets laat vallen, geeft je dit niet het recht om haar uit te schelden voor ‘domme koe’, ‘nutteloze trut’ dan wel ‘nikskunner’. En wat te denken van: ‘Ik hoop voor je vriend dat je in bed beter presteert.’ Of de opmerking: ‘Een strakker jasje zou je leuker staan!’

Vaak uitgescholden

Vaker dan ik zou willen, hoor ik van startende assistenten dat zij worden uitgescholden en door tandartsen voor idioot worden afgeschilderd. Dat betreft vaker mannelijke tandartsen dan vrouwelijke. Wanneer je als beginneling in het vak al vroeg te maken krijgt met dit gedrag kan dit een reden zijn om het vak ook weer vroegtijdig te verlaten. En dat is jammer gezien de huidige tekorten aan assistenten. Die schade staat echter in geen enkele verhouding tot de schade die wordt aangericht bij deze vrouwen.

Vooral jonge vrouwen

Wat het nog erger maakt is dat het voornamelijk jonge vrouwen overkomt. De verhouding tussen tandarts en assistenten zou gelijkwaardig moeten zijn, maar vaak betreft het een gezagsverhouding. Veel jonge vrouwen vinden het daarom moeilijk om dit gedrag te veroordelen en hierover het gesprek aan te gaan met de betreffende tandarts of met de praktijkmanager. Ze zijn vaak bang om hun baan te verliezen of dat het gedrag alleen maar zal toenemen.

Een leuke foto

Het zijn niet slechts lelijke woorden die te maken hebben met het functioneren van de assistenten maar ook met regelmaat seksueel getinte opmerkingen. Opmerkingen als: ‘Er staat hier vanavond een kamer leeg’ , ‘Ga je je omkleden? Dan ga ik mee!’ of ‘Heb je een leuke foto van jezelf in bikini?’ De jonge vrouwen die hiermee te maken krijgen, vinden het ontzettend moeilijk om op dit gedrag adequaat te reageren. Ze zijn tenslotte nog maar net in dienst of zijn zelfs nog lerende!

De rol van de praktijkmanager

Waar is de praktijkmanager!? Deze kan in een dergelijke situatie een signalerende rol hebben en dit vervolgens ter sprake brengen bij de persoon die grensoverschrijdend gedrag laat zien. Dit is natuurlijk heel moeilijk maar ook heel erg noodzakelijk. In sommige praktijken wordt gelukkig al gewerkt met vertrouwenspersonen en zij zijn dan ook van grote meerwaarde. Een assistente neemt echter eerder ontslag, dan dat zij praat over de situatie.

Zo blijft het gedrag in stand. Tenzij…. Zoals bekend werken we in een praktijk gewoonlijk heel dicht op elkaar. Dit betekent dat het grensoverschrijdende gedrag door veel collega’s herkend en erkend wordt. Wanneer deze groep collega’s zich collectief veroordelend uitspreekt over het gedrag, bestaat de kans dat het gedrag afneemt en betreffende persoon bij zichzelf te rade gaat over het waarom van dit gedrag.

Waarom zou je jezelf verlagen tot gedrag wat voor een ander schadelijk is? Waarom vertoon je gedrag waardoor je assistenten elke dag huilend naar huis gaat? Waarom wil je je assistenten wegpesten? Waarom kwets je je rechterhand? Laten we alsjeblieft aardig zijn voor elkaar! En iedereen is gelijk!

Links: 

Lees verder - met dit thema

Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 16:30 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

25 nov om 09:00 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

12 nov om 11:45 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is de afgelopen tien jaar met bijna vijftien…

Lees verder »

Edin presenteert de ABC-Management formule. Dé routekaart voor jouw groei als praktijkmanager

10 sep om 10:00 uurtimer4 min

Als praktijkmanager ben je continu in beweging. Misschien ben je klaar voor meer…

Lees verder »
Victor Mion tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025 (Foto: Jitske Seckel)
flash_onNieuws

Training ‘One Minute Coach in drie maanden!’

26 jun om 17:30 uurtimer4 min

Helpen is goed, coachen is beter. Voor jezelf, je medewerkers en de praktijk. Maar wat is het verschil precies…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

20 jun om 10:48 uurtimer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »
Nora Ennahachi - eigen foto
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nora Ennahachi bij de PM Dag: ‘Begin bij authentiek leiderschap, ontwikkel je en maak je onmisbaar’

19 jun om 17:00 uurtimer4 min

Tijdens een boeiende masterclass deelde Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent en oprichter van Dent…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Kim Vermeulen over Coöperatie Paramedie Gelderland Midden: ‘Samenwerken is geen project, maar is blijvend’

17 jun om 15:30 uurtimer5 min

Kim Vermeulen, praktijkmanager bij FysioDynamiek, is een van de drijvende krachten achter de Coöperatie…

Lees verder »