Blog: Een geweldige werkplek

woensdag 31 augustus 2016
timer 3 min
Ik las onlangs het boek ‘FISH!’. Het boekje vertelt over een opmerkelijke manier om het moreel te stimuleren en de resultaten te verbeteren. Werken met vis stinkt en is niet het meest boeiende op aarde. De mannen van de ‘Pike Place Fish market’ uit het boek hebben echter een van de meest energieke, enthousiaste en best presterende werkomgevingen gecreëerd. Dan moet dit toch zeker ook in de zorg mogelijk zijn.

De essentie is dat een organisatie voor alle stakeholders enorm bijzonder kan worden als de mensen die er werken zelf kiezen welke houding zij naar hun werk brengen, echt aanwezig zijn op hun werk, plezier hebben terwijl ze werken en hun klanten hierin betrekken. Op die manier ontstaat er een geweldige werkplek. Volgens de schrijvers van het boek is er altijd ee n keuze in de manier waarop je jouw werk uitvoert, ook al is er niet echt een keuze voor het werk zelf. 


De waarde van ad ministratief w erk bijvoorbeeld, wordt vaak niet gezien door anderen. Net als werken met vis, zou je het niet omschrijven als de leukste baan op aarde. Dat de mannen van de ‘Pike Place Fish market’ echter een wereldberoemde werkplek van de vismarkt hebben weten te creëren, blijkt wel uit onderstaand verhaal uit het boek:

 

Als een klant een vis aanwijst vertelt de verkoper alleree rst veel leuke en interessante dingen over de vis en/of maakt een dolletje. Vervolgens gooit hij de vis over een afstand van 6 meter naar zijn collega bij de weegschaal (kassa) en roept; ‘Een tonijn vliegt naar California’, waarop alle andere verkopers dit in koor herhalen. Tegelijkertijd vangt de collega bij de kassa de tonijn met 1 hand op en ontvangt het applaus van het publiek met een buiging. 


Zorgverlening 

Wanneer je werken leuk en speels maakt met een positieve houding dan kost werken geen energie, maar levert het energie op. Het is heel goed mogelijk om serieus werk (zoals zorgverlening) professioneel uit te voeren en toch veel plezier te maken in de manier waarop je het uitvoert. Het is dan wel extreem belangrijk dat je de klant (in de zorg de patiënt) betrekt in de lol die je al werkende maakt. Op die manier maak je ook hun dag bijzonder.

 

Ga bijvoorbeeld als tandarts tijdens het gesprekje voor de behandeling zelf eens in de tandartsstoel liggen of verkleed je als fysiotherapeut regelmatig op bijzondere dagen (zoals carnaval) en help mensen die dag in een bijzondere outfit. Ook leuk; neem als huisarts standaard meer tijd voor patiënten en reserveer daarnaast dagelijks een uur voor “3 minuten speeddating met de huisarts” (incl. belletje), voor mensen om die ‘kleine’ zorgen snel weg te nemen.

 

Jouw klanten (patiënten) erbij betrekken kan natuurlijk op deze (of iets eenvoudigere wijze), maar het belangrijkste is dat je niet intern gefocust bent. Het gaat niet alleen om iemand ‘beter maken’ in de zorg. Patiënten willen echt contact, een relatie opbouwen en/of betrokken worden in het proces. Het is daarom extreem belangrijk dat wanneer je op het werk bent, je ook echt aanwezig bent op het werk en gefocust bent op de patiënt waarmee je in contact bent. Op die wijze kies en zorg je er samen voor dat elke dag een geweldige dag wordt.

 

Jasper ter Bogt | Manager Mondzorg

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: Een geweldige werkplek

Lees verder - met dit thema

Foto: Ewald Geerdink
flash_onNieuws

Ledenmiddagen PM Netwerk: Inspiratiesessies over de zeven bronnen van werkgeluk

17 dec 2025 timer2 min
Ook in 2026 trekken we met het PraktijkmanagersNetwerk het land in voor de jaarlijkse ledenmiddagen. Net als dit…
Lees verder »
Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

15 dec 2025 timer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »
Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec 2025 timer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

25 nov 2025 timer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

12 nov 2025 timer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is de afgelopen tien jaar met bijna vijftien…

Lees verder »

Edin presenteert de ABC-Management formule. Dé routekaart voor jouw groei als praktijkmanager

10 sep 2025 timer4 min

Als praktijkmanager ben je continu in beweging. Misschien ben je klaar voor meer…

Lees verder »
Victor Mion tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025 (Foto: Jitske Seckel)
flash_onNieuws

Training ‘One Minute Coach in drie maanden!’

26 jun 2025 timer4 min

Helpen is goed, coachen is beter. Voor jezelf, je medewerkers en de praktijk. Maar wat is het verschil precies…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

20 jun 2025 timer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »