Charlotte van den Wall Bake over veranderen: ‘Medewerkers willen niet veranderd worden’

dinsdag 28 mei 2019
timer 2 min
Charlotte van den Wall Bake, voorzitter Nederlandse Orde van Beroepscoaches (NOBCO) en coach voor onder andere praktijkmanagers, vertelt tijdens de Dag van de Praktijkmanager in de sessie ‘Jaja, het kan: een team dat veranderingen omarmt’ over verandering en de tools om het te begrijpen. ‘Verandering is de enige constante in het leven’.

Charlotte van den Wall Bake begint haar sessie met een waargebeurd verhaal over een olifantenpaadje in Afrika. Een projectontwikkelaar ontwierp een hotel precies op de route die olifanten liepen naar het water. Tijdens de verbouwing liepen de olifanten dwars door de bouwketens heen, waardoor de ontwikkelaar gedwongen werd om vijftig meter verderop te bouwen. Zo gaat het ook in de praktijken van praktijkmanagers. Iedereen heeft gewoontes en het is moeilijk om mensen daarvan af te laten wijken.

 

‘Ze moeten verandering snappen en bevatten’

Een verandering zonder duidelijke communicatie wordt chaos, betoogt Van den Wall Bake. ‘In praktijken verandert altijd wel iets, maar die verandering werkt alleen als wij hier zelf betekenis aan geven. ‘Medewerkers willen best veranderen, maar ze willen niet veranderd worden. Ze moeten de verandering snappen en bevatten.’

 

Urgentie van de verandering

Mensen willen altijd weten wat er voor hen in zit als er grote veranderingen plaatsvinden. Praktijkmanagers doen er daarom verstandig aan om zich te verplaatsen in medewerkers. Stel bijvoorbeeld dat een werknemer ’s avonds moet werken. Het is dan belangrijk om de urgentie van deze verandering te laten doordringen bij de medewerker. Het is urgent, omdat de medewerker mogelijk zijn of haar baan kwijt is wanneer ze  weigert 's avonds te werken.  

 

 

 

Praktijkmanagers moeten de tijd nemen

Verandering lukt beter bij gemotiveerde betekenisgeving, maar het is geen garantie. ‘Hoe vaker je het doet, hoe beter je het doet’. Grotere veranderingen zijn vaak moeilijk en het is daarom verstandig medewerkers niet te pushen. Praktijkmanagers moeten de tijd nemen voor nieuwe gedragspatronen van medewerkers en voor het geven van betekenis aan de verandering. Verder moeten praktijkmanagers structuur bieden aan de werknemers en de praktijk en samen met medewerkers verkennen wat je gaat doen. Zo kan de praktijkmanager met de medewerker, die ’s avonds moet werken, bespreken dat hij/zij begint met één avond in de week.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Charlotte van den Wall Bake over veranderen: ‘Medewerkers willen niet veranderd worden’

Lees verder - met dit thema

Foto: Ewald Geerdink
flash_onNieuws

Ledenmiddagen PM Netwerk: Inspiratiesessies over de zeven bronnen van werkgeluk

17 dec 2025 timer2 min
Ook in 2026 trekken we met het PraktijkmanagersNetwerk het land in voor de jaarlijkse ledenmiddagen. Net als dit…
Lees verder »
Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

15 dec 2025 timer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »
Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec 2025 timer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

25 nov 2025 timer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

12 nov 2025 timer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is de afgelopen tien jaar met bijna vijftien…

Lees verder »

Edin presenteert de ABC-Management formule. Dé routekaart voor jouw groei als praktijkmanager

10 sep 2025 timer4 min

Als praktijkmanager ben je continu in beweging. Misschien ben je klaar voor meer…

Lees verder »
Victor Mion tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025 (Foto: Jitske Seckel)
flash_onNieuws

Training ‘One Minute Coach in drie maanden!’

26 jun 2025 timer4 min

Helpen is goed, coachen is beter. Voor jezelf, je medewerkers en de praktijk. Maar wat is het verschil precies…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

20 jun 2025 timer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »