De 10 grootste IT-tekortkomingen op een rij

donderdag 6 juli 2017
timer 2 min
IT in de praktijk wordt vaak niet goed genoeg ingericht. Tijdens frequent uitgevoerde security checks komt naar voren dat ofwel praktijkhouders zelf hun IT-voorzieningen inrichten en onderhouden, ofwel deze werkzaamheden uitbesteden aan partijen in de vrienden- of familiekring wat voor gaten in het netwerk zorgt.

De checks worden uitgevoerd door Qfast ICT bij tandartspraktijken door het hele land. Waar wel bedrijven werden ingehuurd, bleken die externe IT-partners de ICT-omgeving dusdanig complex te hebben ingericht, dat zelfs zij het totaalplaatje niet meer overzien. Dat maakt het inregelen van de veiligheidsmaatregelen moeizaam en zorgt voor gaten in een netwerk. Ook zijn er IT-partijen die het veiligheidsniveau te laag hebben ingericht omdat ze simpelweg geen ervaring hebben met het leveren en onderhouden van een volwaardig bedrijfsnetwerk. De risico’s voor de bedrijfsvoering als gevolg van cyberaanvallen en/of datalekken zijn groot.

 

Uit de IT-checklists en rapporten is een top 10 samengesteld met de grootste tekortkomingen:

  1. Windows OS update
  2. Antivirus
  3. Remote / Thuiswerken
  4. Back-up
  5. WiFi
  6. Verontreinigde disks
  7. Verouderde applicatie software
  8. Toegangscontrole
  9. Niet gebruikte/relevante/onveilige software
  10. Fysieke systemen

Gevolgen

Dit heeft gevolgen, bijvoorbeeld voor de Meldplicht Datalek. Na de introductie van 1 januari 2016 is men zich nog steeds onvoldoende bewust dat de aanwezigheid van een oude Windows server 2003 in het bedrijfsnetwerk van een tandartspraktijk direct gemeld moet worden aan de autoriteit persoonsgegevens. Een ander gevolg is het verhoogde risico van ransomware. Diverse praktijken hebben de gevolgen van die van vorm van malware helaas aan den lijve ondervonden. 


Tips

John van der Zwaan, manager operations Qfast, geeft in zijn blogs op onze website tips over hoe veilig te werken met ICT. Lees de blogs hier.

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
De 10 grootste IT-tekortkomingen op een rij

Lees verder - met dit thema

Edin Dental Academy biedt assistenten én praktijken perspectief: 'Je laat zien: als je bij ons komt werken, is dit je groeipad'

16 sep om 15:15 uurtimer5 min

Een van de grote uitdagingen in de huidige mondzorg is het boeien en binden van personeel.…

Lees verder »

Mediq: één inkooppartner voor praktijk én patiënt

10 sep om 13:00 uurtimer4 min

Bestellen, machtigen en de voorraad bijhouden kosten de huisartsenpraktijk tijd die er nauwelijks is. Mediq wil…

Lees verder »
De overgang van vakantie naar volle werkweken is hét moment om bewust te kiezen wat wél en niet je agenda in komt. (Foto: Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

‘Tijd voor jezelf’: om te ontspannen, te reflecteren, te leren en te zijn

2 sep om 11:00 uurtimer3 min

Tijd voor jezelf is geen luxe, maar een noodzakelijke investering in je mentale gezondheid en je ontwikkeling.…

Lees verder »

Hoe gaan de Texelse huisartsenpraktijken om met de piekdrukte tijdens het toerismeseizoen?

6 aug om 08:00 uurtimer4 min

We zitten inmiddels voor velen midden in de zomervakantie. Voor veel mensen een tijd van ontspanning en op…

Lees verder »

AI verlaagt de telefoondruk bij Huisartsencentrum Axel: 'We zouden zonder kunnen, maar we willen niet zonder'

31 jul om 11:25 uurtimer4 min

Telefonische bereikbaarheid is essentieel voor iedere huisartsenpraktijk, maar brengt ook administratieve…

Lees verder »
(Foto: Jos Luypaers)
person_outlineBlog

Is jouw praktijkteam oververhit? Wat een hittegolf leert over samenwerking en leiderschap

9 jul om 12:00 uurtimer4 min

De afgelopen periode hebben we weer kunnen ervaren wat warmte met mensen doet. Op warme dagen merk je dat je…

Lees verder »
Nicky Hekster bij PM Dag - Foto: Ewald Geerding
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nicky Hekster (AICoalitie4NL): ‘AI is absoluut geen wondermiddel’

16 jun om 13:00 uurtimer5 min

Personeelstekorten, vergrijzing en enorme administratieve verplichtingen zetten de zorg onder druk. Volgens…

Lees verder »

Van regelen naar regie: krijg grip als praktijkmanager

4 jun om 15:45 uurtimer4 min

De praktijk draait, maar jouw dag loopt anders dan gepland. Je reageert op wat er tussendoor komt en schuift…

Lees verder »