Blog: Bent u van of voor de praktijk?

donderdag 23 november 2017
timer 3 min
De huisarts ‘van’ de toekomst is een medisch leider, de huisarts ‘voor’ de toekomst is een zorginhoudelijk adviseur. Dit zou de eerste zin kunnen zijn van een nieuw handboek over de organisatie van de eerste lijn. Er is immers een heleboel aan het veranderen in de gezondheidszorg en dat vraagt om andere organisatiemodellen.

Er komt steeds meer hulppersoneel in de 24 uurspraktijk: managers, ondersteuners, verpleegkundigen, triagisten, assistent-dokters (Physician Assistant), technisch geneeskundigen, chauffeurs, administrateurs, beleidsmedewerkers et cetera. Wie is verantwoordelijk voor wat? Wie stuurt het geheel aan? Regeren is vooruitzien, dus waarom denken we niet alvast na over de toekomstige organisatie van de eerstelijns zorgpraktijk?

 

Wat ze op het ministerie van VWS kunnen, dat kan ook bij ons. Hier het recept voor een nieuwe inrichting. Men neme een huisarts ‘van’ de praktijk, die verantwoordelijk is voor de organisatie en de aansturing van de medewerkers. Men neme vervolgens één of meerdere huisartsen ‘voor’ de praktijk. Dat zijn huisartsen zonder portefeuille, die wel mee mogen beslissen in de huisartsengroep, maar alleen inhoudelijke (curatieve) zorgtaken hebben. Daar doen we nog een snufje ‘ondersteunende’ huisartsen ‘van’ de praktijk bij. Zij helpen de huisarts ‘van’ de praktijk op deelgebieden, bijvoorbeeld bij de organisatie van ouderenzorg, palliatieve zorg of chronische ketenzorg. Inhoudelijk worden deze deelgebieden dan weer ingevuld door de huisartsen ‘voor’ de praktijk en de praktijkondersteuners, verpleegkundigen, Physician Assistants enzovoort. Die zijn ook ‘voor’ de praktijk. De huisartsen ‘van’ de praktijk moeten wel leiders zijn met een inhoudelijke visie. En dan niet het soort visie waarvoor je naar de oogarts moet. Het geheel wordt gedurende 225 dagen voorgekookt in gebakken lucht en gelardeerd met een aantal mooie beloften over minder administratieve lasten, even ‘omroeren’ en klaar: een nieuw organisatiemodel voor de huisartsenzorg.

 

Ik kan me voorstellen dat u er als huisarts in een dergelijke constructie voor kiest om huisarts ‘voor’ de praktijk te willen zijn. U heeft immers in eerste instantie voor een inhoudelijk vak gekozen. Maar wellicht kan ik u toch enthousiasmeren voor een rol als huisarts ‘van’ de praktijk. Eén van de bijbehorende privileges is immers dat u voor de bordesscène zelf uw nieuwe schoenen uit mag kiezen! Ook al weet iedereen dat de echte baas op het ministerie van financiën zit, u staat wel mooi in de schijnwerpers.

 

 

Door: Rob van Damme, md, ma. bruggenbouwer in de zorg bij Bakenberg Consult

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: Bent u van of voor de praktijk?

Bent u als huisarts medisch leider of zorginhoudelijk adviseur?

Lees verder - met dit thema

Van regelen naar regie: krijg grip als praktijkmanager

4 jun om 15:45 uurtimer4 min

De praktijk draait, maar jouw dag loopt anders dan gepland. Je reageert op wat er tussendoor komt en schuift…

Lees verder »
Marc d'Ancona en Michel Fortman: ‘In deze tijd met oplopend verzuim hebben praktijken alle baat bij vroegtijdige signalering en preventie door stevige praktijkmanagers.’ (Foto: Ewald Geerdink)
mic_external_onInterview

Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’

4 jun om 11:45 uurtimer5 min

Het ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

19e Dag van de Praktijkmanager over werkgeluk: ‘Praktijkmanager bakt niet de hele pizza’

28 mei om 13:30 uurtimer5 min

Hoe zorg je voor meer werkgeluk in de zorgpraktijk en wat is de rol van de praktijkmanagers daarbij? Dat is de…

Lees verder »
'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

20 mei om 16:45 uurtimer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en schijnzelfstandigheid dwingt…

Lees verder »
 Maaike van der Mee en Gracita Linger: ‘Veel medewerkers vertrekken omdat ze zich niet gehoord, gezien of gewaardeerd voelen.’ (Foto:  Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Maaike van der Mee en Gracita Linger over verzuim: ‘Goed voor je personeel zorgen is de voorwaarde voor een gezonde praktijk’

6 mei om 13:30 uurtimer5 min

Verzuim groeit uit tot een structureel probleem in de mondzorg. Het bedreigt de continuïteit…

Lees verder »
Foto: Rianne Schrijver en Marlies Schipper_KennisConnect
mic_external_onInterview

Rianne Schrijver en Marlies Schippers bij de PM Dag: 'Bepaal je positie en spreek je uit’

28 apr om 13:30 uurtimer5 min

Wat maakt dat mensen met plezier, energie en betrokkenheid hun werk doen? In de workshop ‘Werkgeluk in de…

Lees verder »
Rianne van Dongen (Visser & Visser)
mic_external_onInterview

Rianne van Dongen bij de PM Dag: ‘De echte uitdaging van HR? Niet de regels, maar het gedrag’

23 apr om 10:15 uurtimer4 min

Tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 21 mei neemt Rianne van Dongen, manager Salaris & HR bij Visser…

Lees verder »
Klara Knapen (Foto: NVvPM)
mic_external_onInterview

Klara Knapen (NVvPM) bij de PM Dag: ‘Timemanagement gaat over tijd voor jezelf maken’

15 apr om 10:00 uurtimer4 min

Klara Knapen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Praktijkmanagement, geeft tijdens…

Lees verder »