Blog: Lesje leiderschap van een Italiaanse ober

dinsdag 1 september 2015
timer 2 min
Op een zwoele avond tijdens onze vakantie in Italië, liepen mijn man en ik naar ons favoriete restaurant. Het terras zat vol. Mensen genoten van hun wijn en van de prosciutto. We stapten naar binnen en vroegen in ons beste Italiaans of we een hapje konden eten. Nooit verwacht dat we toen een lesje leiderschap zouden krijgen..

De eigenaar is een gepassioneerde Italiaan met liefde voor de wijnen die hij schonk. Hij loopt altijd gestrest rond, bijna rennend van tijd tot tijd. Zweetdruppels op zijn voorhoofd en kringen onder zijn oksels. Maar toen we tijdens een eerder bezoek aan hem vroegen naar één van de 1500 wijnflessen in zijn restaurant, stond hij stil, gingen zijn ogen twinkelen en volgde er een voor ons onbegrijpelijke woordenstroom die vast een bloemrijke beschrijving was van de overheerlijke wijn.

 

De eigenaar rende met borden in zijn handen langs, toen we de dame achter de bar vroegen of er nog plek was. We hadden eerder al ontdekt dat zij degene was die de reserveringen beheerde. Ze keek even in haar grote boek en vertelde tot onze vreugde dat er zo buiten een tafeltje vrij kwam. De eigenaar sprong ertussen en trok al druk gebarend de vrouw in twijfel. We zagen de vrouw inkrimpen. Met een zachte stem bevestigde ze nogmaals dat de tafel zo toch echt vrijkwam. De eigenaar liep rood aan, herhaalde zijn twijfel en keek met vlammende ogen om zich heen. We voelden ons ongepaste toeschouwers bij de ruzie, die indirect ook nog eens over ons ging. Ongemakkelijk! Uiteindelijk herhaalde de vrouw zich nogmaals, steeds verder wegduikend achter haar boek. De eigenaar stormde weg richting de keuken en de vrouw haalde beschaamd haar schouders naar ons op. Wij glimlachten wat ongemakkelijk terug en namen plaats aan de bar.


De Italiaanse ober had ons onbewust een lesje leiderschap gegeven: als je je medewerkers taken geeft die binnen hun mogelijkheden liggen, vertrouw dan op hun vaardigheden en geef ze de verantwoordelijkheid om deze taken goed uit te voeren. Uiteindelijk levert dat jou rust op, zijn de medewerkers bevlogen en zijn de klanten tevreden!

 

Marloes den Heijer – Teambuilder voor (tandarts)praktijken en auteur van het boek Passie in Praktijk – Lessen van ondernemende tandartsen. www.passieinpraktijk.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Blog: Lesje leiderschap van een Italiaanse ober

Lees verder - met dit thema

Foto: Ewald Geerdink
flash_onNieuws

Ledenmiddagen PM Netwerk: Inspiratiesessies over de zeven bronnen van werkgeluk

17 dec 2025 timer2 min
Ook in 2026 trekken we met het PraktijkmanagersNetwerk het land in voor de jaarlijkse ledenmiddagen. Net als dit…
Lees verder »
Rianne Schrijver en Marlies Schippers: ‘Alle elementen samen – vakinhoud, persoonlijke ontwikkeling, leiderschap, teamdynamiek – zorgen ervoor dat je werkgeluk creëert in een organisatie.’ (Foto: KennisConnect)
mic_external_onInterview

KennisConnect coacht teams en leiders in de zorg: ‘Alles draait bij ons om werkgeluk’

15 dec 2025 timer5 min
KennisConnect van Rianne Schrijver en Marlies Schippers – beiden apotheker én trainer – is geen gewoon…
Lees verder »
Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec 2025 timer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

25 nov 2025 timer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

12 nov 2025 timer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is de afgelopen tien jaar met bijna vijftien…

Lees verder »

Edin presenteert de ABC-Management formule. Dé routekaart voor jouw groei als praktijkmanager

10 sep 2025 timer4 min

Als praktijkmanager ben je continu in beweging. Misschien ben je klaar voor meer…

Lees verder »
Victor Mion tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025 (Foto: Jitske Seckel)
flash_onNieuws

Training ‘One Minute Coach in drie maanden!’

26 jun 2025 timer4 min

Helpen is goed, coachen is beter. Voor jezelf, je medewerkers en de praktijk. Maar wat is het verschil precies…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

20 jun 2025 timer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »