Innoveren is vooral implementeren

maandag 21 januari 2019
timer 2 min
Innoveren is vooral implementeren
Een van de hulpmiddelen om te zorgen dat de beschikbare kennis en vaardigheden van medewerkers in een praktijk overzichtelijk zijn, is een skill matrix. Dit is een schematisch overzicht van de mate van beheersing van een vaardigheid of taak.

Aan nieuwe ontwikkelingen op dit moment geen gebrek. Sterker nog, de overheid denkt dat met allerlei slimme innovaties de problemen in de zorg voor het overgrote deel op te lossen zijn. Al 10 jaar doet het Erasmus Centre for Business Innovation (ECBI) onderzoek naar innovatie in Nederland. Een van hun belangrijkste conclusies: slechts 25% van het succes van innovaties wordt verklaard door investeringen in technologie; 75% van het succes komt voort uit investeringen in medewerkers. Hoe zorg je ervoor dat nieuwe apparaten en methodes ook daadwerkelijk gebruikt gaan worden? Dat is lastiger dan het op afstand lijkt.

Skill matrix

Eén van de zaken die in een iets grotere praktijk snel onoverzichtelijk kan worden, is de beschikbare kennis en vaardigheden van de medewerkers. De een is nu eenmaal enthousiaster en nieuwsgieriger dan de ander. Tot zover geen probleem, maar als een innovatie echt verder uitgerold moet worden, dan is het handig om een goed overzicht te hebben van welke medewerker wat kan en tot op welk niveau. Een skill matrix is vaak een onderdeel van ‘lean management’. In Japan hangen de overzichten voor iedereen zichtbaar op de borden. In een open cultuur is het goed om te kunnen zien wie wat kan. Nog belangrijker: je kunt zien wie je bij jouw eigen ontwikkeling kan helpen.

De opbouw van de skill matrix

De vaardigheden matrix kent per taak de volgende 5 verschillende niveaus:

1. Geen kennis

2. Begrijpt alle stappen

3. Uitvoeren onder begeleiding /controle achteraf

4. Zelfstandig uitvoeren en problemen kunnen oplossen

5. Kan anderen trainen

Niet iedereen hoeft natuurlijk alles te kunnen, maar zeker in de zorg is het fijn als duidelijk is dat kennis en vaardigheden in de praktijk voldoende geborgd zijn. Als maar één iemand een bepaald apparaat of techniek beheerst, dan is de praktijk kwetsbaar. Het beheersingsniveau maak je visueel in een overzicht.

Conclusie

Bij veranderingsprocessen in grote praktijken is het handig om een overzicht te hebben van de ontwikkeling van de diverse medewerkers en dit visueel weer te geven. De skill matrix kan hierbij helpen. Een voorbeeld van een skillmatrix kun je downloaden op www.dentiva.nl/skillmatrix.

www.dentiva.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.

Lees verder - met dit thema

Van regelen naar regie: krijg grip als praktijkmanager

4 jun om 15:45 uurtimer4 min

De praktijk draait, maar jouw dag loopt anders dan gepland. Je reageert op wat er tussendoor komt en schuift…

Lees verder »
Marc d'Ancona en Michel Fortman: ‘In deze tijd met oplopend verzuim hebben praktijken alle baat bij vroegtijdige signalering en preventie door stevige praktijkmanagers.’ (Foto: Ewald Geerdink)
mic_external_onInterview

Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’

4 jun om 11:45 uurtimer5 min

Het ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

19e Dag van de Praktijkmanager over werkgeluk: ‘Praktijkmanager bakt niet de hele pizza’

28 mei om 13:30 uurtimer5 min

Hoe zorg je voor meer werkgeluk in de zorgpraktijk en wat is de rol van de praktijkmanagers daarbij? Dat is de…

Lees verder »
'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

20 mei om 16:45 uurtimer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en schijnzelfstandigheid dwingt…

Lees verder »
 Maaike van der Mee en Gracita Linger: ‘Veel medewerkers vertrekken omdat ze zich niet gehoord, gezien of gewaardeerd voelen.’ (Foto:  Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Maaike van der Mee en Gracita Linger over verzuim: ‘Goed voor je personeel zorgen is de voorwaarde voor een gezonde praktijk’

6 mei om 13:30 uurtimer5 min

Verzuim groeit uit tot een structureel probleem in de mondzorg. Het bedreigt de continuïteit…

Lees verder »
Foto: Rianne Schrijver en Marlies Schipper_KennisConnect
mic_external_onInterview

Rianne Schrijver en Marlies Schippers bij de PM Dag: 'Bepaal je positie en spreek je uit’

28 apr om 13:30 uurtimer5 min

Wat maakt dat mensen met plezier, energie en betrokkenheid hun werk doen? In de workshop ‘Werkgeluk in de…

Lees verder »
Rianne van Dongen (Visser & Visser)
mic_external_onInterview

Rianne van Dongen bij de PM Dag: ‘De echte uitdaging van HR? Niet de regels, maar het gedrag’

23 apr om 10:15 uurtimer4 min

Tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 21 mei neemt Rianne van Dongen, manager Salaris & HR bij Visser…

Lees verder »
Klara Knapen (Foto: NVvPM)
mic_external_onInterview

Klara Knapen (NVvPM) bij de PM Dag: ‘Timemanagement gaat over tijd voor jezelf maken’

15 apr om 10:00 uurtimer4 min

Klara Knapen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Praktijkmanagement, geeft tijdens…

Lees verder »