Waarom zou je perfect willen zijn?

dinsdag 8 maart 2016
timer 3 min
Ik gooi het er maar direct in: deze column is verre van perfect. Achteraf denk ik ook, dat had ik beter gekund. Maar ik vind het niet meer zo erg. Ik weet inmiddels dat perfectie eigenlijk niet werkt. Het lijkt mooi, maar uiteindelijk heb je er niet zoveel aan. Goed is goed genoeg!

Sinds ik met Roos Woltering over dit onderwerp heb gesproken, heeft het mijn aandacht. Ik sprak haar vanwege de Dag van de Praktijkmanager, die op 14 april wordt gehouden. Die staat in het teken van samenwerken en perfectionisme heeft daar wel iets mee te maken, dacht ik.

 

Nou, en of dat ermee te maken heeft. Ik had nooit gedacht dat perfectionisme jou en je team zo in de weg kunnen zitten. Eigenlijk vond ik het wel iets moois, streven naar perfectie. Hoe meer hoe beter, dacht ik. Het helpt om (bijna) perfecte prestaties neer te zetten. Dat is heel prettig in een maatschappij waar de prestatielat erg hoog ligt. Dan weet je zeker dat je goed scoort, toch? 

 

Perfectionisme is niet realistisch

Inmiddels weet ik beter. Er kleven veel nadelen aan perfectie. Perfectie leidt helemaal niet tot het beste resultaat. Het verhindert dat je struikelt en dus leer je ook veel minder. Het is niet efficiënt, want perfectie kost veel tijd. Het beperkt je handelsruimte en als je niet oppast die van je collega’s ook. Teveel perfectionisme kan je zelfs uitputten. Altijd 200 % geven, dat houdt een keer op. En je bent nooit tevreden. Perfectionisme is gewoon niet realistisch.

 

Kijk naar wat er wel goed gaat

Het onderwerp kwam ook terug in mijn gesprekken met andere sprekers voor de Dag van de Praktijkmanager, zoals Cindy Hobert en Muriël van Vliet, beiden praktijkmanagers. Zij hebben geleerd dat perfectie hen niet helpt bij het bereiken van hun doelen en zien dat voor een goede samenwerking, het juist belangrijk is om niet naar perfectie te streven. In mijn gesprek met Cindy Hobert over samenwerken vroeg ik naar de sleutel van het succes. “Begin klein en kijk naar wat er wel goed gaat. Als je het direct perfect wil, dan zie je alleen maar fouten en negativiteit en wil je alles tegelijk doen. Dan komt er van je project niets terecht.” Iets dergelijks zegt Muriël: “Ik heb geleerd om veel te delegeren en de taak echt loslaten. Dat was in het begin wel spannend, maar het geeft zoveel ruimte. Daar wordt iedereen beter van.”

 

Waarom zou je nog perfect willen zijn?

Mijn conclusie: Met minder perfectie bespaar je tijd, ben je makkelijker in de omgang, kan je beter genieten van de dingen die je doet en ben je vrolijker. Dus waarom zou je nog perfect willen zijn? Goed is goed genoeg.

 

“And now that you don’t have to be perfect, you can be good”

(John Steinbeck op de cover van Flow-2-2016)

 

Zit jouw perfectie jou of anderen soms ook in de weg? Kom naar de Dag van de Praktijkmanager op 14 april 2016. Je leert over samenwerken en hoe wat minder perfectie je daar bij kan helpen. Roos Woltering begint de dag met haar visie op perfectie:  De kracht van imperfectie!


Meer informatie en aanmelden

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Waarom zou je perfect willen zijn?

Lees verder - met dit thema

Van regelen naar regie: krijg grip als praktijkmanager

4 jun om 15:45 uurtimer4 min

De praktijk draait, maar jouw dag loopt anders dan gepland. Je reageert op wat er tussendoor komt en schuift…

Lees verder »
Marc d'Ancona en Michel Fortman: ‘In deze tijd met oplopend verzuim hebben praktijken alle baat bij vroegtijdige signalering en preventie door stevige praktijkmanagers.’ (Foto: Ewald Geerdink)
mic_external_onInterview

Michel Fortman: ‘Verzuimpreventie vergt draagvlak bij praktijkhouder en mandaat voor praktijkmanager’

4 jun om 11:45 uurtimer5 min

Het ziekteverzuim in de zorg blijft hardnekkig hoog en verschuift steeds vaker naar langdurige uitval. Vooral…

Lees verder »
all_inclusiveAchtergrondartikel

19e Dag van de Praktijkmanager over werkgeluk: ‘Praktijkmanager bakt niet de hele pizza’

28 mei om 13:30 uurtimer5 min

Hoe zorg je voor meer werkgeluk in de zorgpraktijk en wat is de rol van de praktijkmanagers daarbij? Dat is de…

Lees verder »
'Een werkomgeving waarin samenwerking, waardering en ruimte voor eigen ideeën centraal staan, draagt direct bij aan duurzame inzetbaarheid én aantrekkelijk werkgeverschap.' (Foto: Shutterstock)
person_outlineBlog

Wet DBA en wet Loontransparantie - hoe kan deze wetgeving bijdragen aan werkgeluk?

20 mei om 16:45 uurtimer5 min

De arbeidsmarkt verandert snel. Nieuwe wetgeving rondom loontransparantie en schijnzelfstandigheid dwingt…

Lees verder »
 Maaike van der Mee en Gracita Linger: ‘Veel medewerkers vertrekken omdat ze zich niet gehoord, gezien of gewaardeerd voelen.’ (Foto:  Shutterstock)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Maaike van der Mee en Gracita Linger over verzuim: ‘Goed voor je personeel zorgen is de voorwaarde voor een gezonde praktijk’

6 mei om 13:30 uurtimer5 min

Verzuim groeit uit tot een structureel probleem in de mondzorg. Het bedreigt de continuïteit…

Lees verder »
Foto: Rianne Schrijver en Marlies Schipper_KennisConnect
mic_external_onInterview

Rianne Schrijver en Marlies Schippers bij de PM Dag: 'Bepaal je positie en spreek je uit’

28 apr om 13:30 uurtimer5 min

Wat maakt dat mensen met plezier, energie en betrokkenheid hun werk doen? In de workshop ‘Werkgeluk in de…

Lees verder »
Rianne van Dongen (Visser & Visser)
mic_external_onInterview

Rianne van Dongen bij de PM Dag: ‘De echte uitdaging van HR? Niet de regels, maar het gedrag’

23 apr om 10:15 uurtimer4 min

Tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 21 mei neemt Rianne van Dongen, manager Salaris & HR bij Visser…

Lees verder »
Klara Knapen (Foto: NVvPM)
mic_external_onInterview

Klara Knapen (NVvPM) bij de PM Dag: ‘Timemanagement gaat over tijd voor jezelf maken’

15 apr om 10:00 uurtimer4 min

Klara Knapen, voorzitter van de Nederlandse Vereniging voor Praktijkmanagement, geeft tijdens…

Lees verder »