Afschaffing VAR per 1 mei 2016

woensdag 3 februari 2016
timer 3 min
Gisteren is de Eerste Kamer met een ruime meerderheid akkoord gegaan met de afschaffing van de VAR. Per 1 mei 2016 wordt de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties van kracht.

Vorige week, tijdens het debat over de afschaffing van de VAR en de invoering van de Wet deregulering beoordeling arbeidsrelaties (DBA), werd al duidelijk dat de meerderheid van de Eerste Kamer het wetsvoorstel van staatssecretaris Eric Wiebes van Financiën steunde. Gisteren stemden VVD, PvdA, CDA, PVV, SP, 50plus en de Onafhankelijke Senaatsfractie (OSF) voor het wetsvoorstel.

 

Modelovereenkomsten

Per 1 mei gaat de wet DBA in en is de VAR-verklaring niet meer geldig. De VAR vrijwaarde de opdrachtgever van het betalen van loonheffing en sociale premies. Na invoering van de wet beoordeelt de belastingdienst achteraf of er wel of niet sprake was van een dienstverband en kan er eventueel een naheffing komen. Door te werken met en volgens door de belastingdienst goedgekeurde modelcontracten kunnen opdrachtgever en opdrachtnemer aantonen dat ze geen werknemersrelatie hebben. Er is al een flink aantal modelovereenkomsten door de belastingdienst goedgekeurd, ook voor de eerstelijnszorg, bijvoorbeeld voor  huisartsen en    tandartsen. De Wet DBA werd al in de zomer door de Tweede Kamer goedgekeurd.

 

Overgangsperiode

Op 1 mei 2016 gaat de wet in en is de VAR niet meer geldig. Dit betekent dat een VAR vanaf deze datum geen vrijwaring van loonheffing meer kan garanderen. In de periode tot 1 mei 2017 wordt de wet echter niet ‘repressief’ gehandhaafd. Dat betekent dat de Belastingdienst er in beginsel geen conclusies aan verbindt als partijen zaken nog onvoldoende op orde hebben.  

 

Protest

Op 2 februari stuurde VvAA nog een brief aan de Eerste Kamer om te protesteren tegen het wetsvoorstel. De ledenorganisatie van zorgprofessionals vindt dat de DBA het kind met het badwater weggooit. De VAR heeft weliswaar in een aantal branches tot misstanden geleid, maar dat is geen reden om het hele systeem overboord te gooien. "Onder het mom van een ogenschijnlijke verbetering wordt het probleem van de overheid, gebrek aan capaciteit in de handhaving van de huidige wetgeving, gedropt bij opdrachtgever en opdrachtnemer.  In de zorg zal het risico van naheffingen leiden tot terughoudendheid bij praktijken en zorginstellingen om zzp'ers in te schakelen, verwacht de VvAA. .Zzp-zorgprofessionals vervullen volgens de VvAA een belangrijke 'smeeroliefunctie' om de continuïteit van zorg te garanderen.

 

In het eerste magazine van MedischOndernemen van dit jaar, dat 19 februari verschijnt, vindt u meer informatie over de DBA en wat die voor u betekent.  

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Afschaffing VAR per 1 mei 2016

Lees verder - met dit thema

Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 16:30 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

25 nov om 09:00 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

12 nov om 11:45 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is de afgelopen tien jaar met bijna vijftien…

Lees verder »

Edin presenteert de ABC-Management formule. Dé routekaart voor jouw groei als praktijkmanager

10 sep om 10:00 uurtimer4 min

Als praktijkmanager ben je continu in beweging. Misschien ben je klaar voor meer…

Lees verder »
Victor Mion tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025 (Foto: Jitske Seckel)
flash_onNieuws

Training ‘One Minute Coach in drie maanden!’

26 jun om 17:30 uurtimer4 min

Helpen is goed, coachen is beter. Voor jezelf, je medewerkers en de praktijk. Maar wat is het verschil precies…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

20 jun om 10:48 uurtimer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »
Nora Ennahachi - eigen foto
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nora Ennahachi bij de PM Dag: ‘Begin bij authentiek leiderschap, ontwikkel je en maak je onmisbaar’

19 jun om 17:00 uurtimer4 min

Tijdens een boeiende masterclass deelde Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent en oprichter van Dent…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Kim Vermeulen over Coöperatie Paramedie Gelderland Midden: ‘Samenwerken is geen project, maar is blijvend’

17 jun om 15:30 uurtimer5 min

Kim Vermeulen, praktijkmanager bij FysioDynamiek, is een van de drijvende krachten achter de Coöperatie…

Lees verder »