ANT en KNMT botsen met NZa over vergoedingen implantaten door VGZ

maandag 6 mei 2019
timer 2 min
De Associatie Nederlandse Tandartsen (ANT) reageert teleurgesteld op het besluit van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) geen actie te ondernemen tegen zorgverzekeraar VGZ. VGZ benadeelt volgens de ANT patiënten die door het nieuwe beleid verder moeten reizen naar een implantoloog en minder vergoeding voor implantaten ontvangen. Ook de beroepsorganisatie KNMT is teleurgesteld over de reactie van de NZa op het handhavingsverzoek inzake het inkoopbeleid implantaten van VGZ.

Zorgverzekeraar VGZ contracteerde in 2019 circa 70 procent minder tandartsen dan in 2018. In het bijzonder bij de behandelingen met implantaten ondervinden patiënten hiervan nadeel, stelt de tandartsenassociatie in diverse brieven aan de Nederlandse Zorgautoriteit.

Op deze 'handhavingsverzoeken' van de ANT en de KNMT reageerde de NZa onlangs negatief, aangezien de zorgautoriteit geen signalen van patiënten heeft ontvangen over langere reistijden en wachttijden bij implantologen.

 

'Geen overtreding'

Volgens de ANT heeft de NZa zich niet verdiept in de verschillen tussen prothesen, die een verschillend niveau van expertise vereisen. ‘Omdat de Regeling informatieverstrekking ziektekostenverzekeraars niet dwingend voorschrijft om afzonderlijk de contracten voor de onder- en bovenkaak te specificeren, kan de NZa dus geen overtreding vaststellen en ziet derhalve geen aanleiding om handhavend op te treden’, schrijft de ANT.  De tandartsenassociatie constateert dat de NZa evenmin ingaat op de vermeende te lage vergoeding door VGZ voor specifieke implantaten. De ANT biedt nu juridische bijstand aan patiënten die geen genoegen nemen met een lagere vergoeding voor bepaalde implantaten.


'80% vergoeding geen hinderpaal'

De NZa keek ook naar de consequenties voor de patiënt en geeft aan dat 80% vergoeding voor niet-gecontracteerde zorg geen hinderpaal is voor de patiënt. Volgens de zorgautoriteit is een behandeling van bijvoorbeeld €4.000 (en €800 eigen bijdrage) geen belemmering voor de verzekerde om naar een niet-gecontracteerde tandarts te gaan. De KNMT zet hier vraagtekens bij omdat 'de signalen van tandartsen aangeven aan dat dit wel een probleem voor de patiënt is.' De beroepsorganisatie vraagt zich af of  de zorgplicht en keuzevrijheid voor de patiënt hiermee niet in het geding komt. 


Bronnen: ANT,  NZa pakt niet door op het VGZ implantologie dossier (3 mei 2019), NZa, Reactie handhavingsverzoek, (16 april 2019), KNMT,  Teleurstellende reactie NZa op inkoopbeleid implantaten VGZ (26 april 2019)

 

Foto door Peter Kasprzyk / Unsplash

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
ANT en KNMT botsen met NZa over vergoedingen implantaten door VGZ

Lees verder - met dit thema

Charlotte van den Wall Bake tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025. Foto: Jitske Seckel
mic_external_onInterview

Charlotte van den Wall Bake als minister van VWS: ‘Ik zou van werkgeluk een topprioriteit maken’

15 jan om 15:45 uurtimer4 min

Charlotte van den Wall Bake is coach, trainer en spreker en begeleidt al ruim twintig jaar zorgprofessionals.…

Lees verder »
Nora Ennahachi: 'Er is in de mondzorg een tekort aan empathisch leiderschap.' (Fotografie: MyDent/Dent Management)
mic_external_onInterview

Nora Ennahachi (MyDent) als minister van VWS: ‘Ik zou bewust naast zorgverleners en burgers gaan staan’

14 jan om 10:30 uurtimer5 min

Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent, een grote tandartspraktijk in Utrecht en…

Lees verder »
Praktijkmanager Fiona Harmsen (Foto: Bij Nader Inzien)
mic_external_onInterview

Praktijkmanager Fiona Harmsen als minister van VWS: ‘Kies voor vrouwenemancipatie als motor van de mondzorg’

18 dec 2025 timer4 min
Wat zou u doen als u minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport was? Fiona Harmsen, praktijkmanager van…
Lees verder »
De ledenraad ziet financiële risico's in een cao: daling van de tarieven, financiële gevolgen van handhaving op schijnzelfstandigheid versus mogelijke loonstijgingen. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'

5 nov 2025 timer3 min

De ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te verschaffen over de cao…

Lees verder »
flash_onNieuws

Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar

3 apr 2025

Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig…

Lees verder »

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt 2025 timer4 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
Staatssecretaris Idsinga: 'Bedrijven die aantonen dat zij schijnzelfstandigheid tegengaan, krijgen in 2025 nog geen boetes’ (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws
all_inclusiveAchtergrondartikel

Grensoverschrijdend gedrag: leiderschap én beleid ‘bittere noodzaak’

16 jul 2024 timer6 min

De kranten en social media staan er bol van: grensoverschrijdend gedrag. Schrijnende verhalen komen naar buiten…

Lees verder »