Britisch Dental Association: Helft van tandartsen ervaart werkstress

donderdag 21 november 2019
timer 2 min
Ruim de helft van de tandartsen in Engeland ervaart werkstress. Bijna de helft van de tandartsen ervaart daar meer stress dan ze aankunnen. Dat blijkt uit een studie van de Britisch Dental Association. Uit de Quickscan Bezieling van de VvAA, die onlangs verscheen, blijkt juist dat de werkdruk onder tandartsen in Nederland licht stijgt.

Uit een enquête onder 2000 Engelse tandartsen blijkt ruim de helft van de tandartsen werk gerelateerde stress te ervaren. Bij 43,8 procent is het stressniveau zelfs zo hoog dat ze het werk niet aan kunnen. De belangrijkste oorzaken zijn dreiging van klachten, ontevreden patiënten en werkdruk. Dit leidt ertoe dat bijna 10 procent van alle ondervraagde tandartsen het afgelopen jaar dacht aan zelfmoord. Onder de gehele bevolking (16-74 jarigen) ligt dit op 5,4 procent.

 

De hoge stressniveaus die de ondervraagden rapporteren, zijn ernstig voor het beroep,  menen de onderzoekers van de studie van Britisch Dental Association. Volgens hen kan het verminderen van de regeldruk al veel stress wegnemen. Daarnaast raden ze aan om de beschikbare ondersteuning te vergroten.

 

Lichte stijging werkdruk Nederlandse tandartsen

Onder Nederlandse tandartsen stijgt de werkdruk sinds 2017 licht. Toch is het aantal tandartsen met een burn-out licht gedaald. Van 14 procent in 2017 naar 12 procent in 2018. De helft van de tandartsen raadt het werk in de sector aan en wil het werk tot aan hun pensioen blijven doen, zo blijkt uit Quickscan Bezieling van de VvAA.

 

Pilot ondersteuning tandartsen

De National Health Service (NHS) in Engeland biedt in een pilot geestelijke gezondheidszorg aan de Engelse tandartsen. Deze ondersteuning is beschikbaar voor 180.000 artsen en tandartsen die worstelen met hun psychische gezondheid. Zo biedt een speciaal telefoonnummer en een crisis sms-service 24 uur per dag ondersteuning aan.              

Volgens de NHS  verloopt de pilot positief. De service had voor 88 procent een positief effect op hun welzijn en voor 85 procent een positief effect op hun vermogen om te werken of trainen. Elke tandarts in Engeland heeft nu toegang tot gratis geestelijke gezondheidszorg. Daarmee hoopt de NHS het stigma en barrières om hulp te zoeken te verwijderen.

 

Bronnen: Britisch Dental Journal, More than half of dentists say stress is affecting their practice Quickscan Bezieling: jonge zorgverleners meeste last van burn-outklachten

Foto: Shutterstock

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Britisch Dental Association: Helft van tandartsen ervaart werkstress

Lees verder - met dit thema

Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 16:30 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

25 nov om 09:00 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

12 nov om 11:45 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is de afgelopen tien jaar met bijna vijftien…

Lees verder »

Edin presenteert de ABC-Management formule. Dé routekaart voor jouw groei als praktijkmanager

10 sep om 10:00 uurtimer4 min

Als praktijkmanager ben je continu in beweging. Misschien ben je klaar voor meer…

Lees verder »
Victor Mion tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025 (Foto: Jitske Seckel)
flash_onNieuws

Training ‘One Minute Coach in drie maanden!’

26 jun om 17:30 uurtimer4 min

Helpen is goed, coachen is beter. Voor jezelf, je medewerkers en de praktijk. Maar wat is het verschil precies…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

20 jun om 10:48 uurtimer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »
Nora Ennahachi - eigen foto
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nora Ennahachi bij de PM Dag: ‘Begin bij authentiek leiderschap, ontwikkel je en maak je onmisbaar’

19 jun om 17:00 uurtimer4 min

Tijdens een boeiende masterclass deelde Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent en oprichter van Dent…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Kim Vermeulen over Coöperatie Paramedie Gelderland Midden: ‘Samenwerken is geen project, maar is blijvend’

17 jun om 15:30 uurtimer5 min

Kim Vermeulen, praktijkmanager bij FysioDynamiek, is een van de drijvende krachten achter de Coöperatie…

Lees verder »