Hoe maak ik passieve medewerkers proactief?

maandag 15 december 2014
timer 3 min
Passief gedrag is er niet zomaar. Mensen hebben de juiste motivatie nodig om proactief te zijn. Een manier van omgaan met elkaar, cultuur, vormt vaak de context voor dergelijk gedrag. Die is waarschijnlijk ontstaan door de werkwijze, voorbeelden en methoden.

Vaak zie je dergelijk gedrag bij organisaties met veel regels, systemen, hiërarchie, controle en directief leiderschap. Verander heel langzaam de context, dan verander je ook de rest en uiteindelijk het gedrag van medewerkers.


Informeer medewerkers en stel doelen 

Een verandering inzetten is eigenlijk een kans om proactief gedrag te stimuleren. Wees duidelijk over de reden waarom er anders gewerkt moet worden in de praktijk en waarom. In de hectiek, snelheid wordt vergeten om medewerkers goed te informeren. Een aankondiging is onvoldoende. Uitleg, begrip kweken, aansporen, in gesprek gaan, nieuwsgierig maken. Daar gaat het om. Daar begint het mee. Spreek medewerkers aan op hun verantwoordelijkheid,  groei en ontwikkeling, arbeidsmarktwaarde en het verbeteren van het concurrerend vermogen van de praktijk. Als ze weten dat het anders moet, zullen ze heus wel meewerken. Hoe ze dat moeten doen, is ook jouw verantwoordelijkheid.


Begeleid de medewerkers en creëer draagvlak

Veranderen, gedrag veranderen, vraagt eerst bewustwording over de huidige werkwijze en resultaat. Die zijn niet optimaal. Veranderen houdt leren in. Medewerkers die ingeslepen patronen vertonen en medewerkers op leeftijd zullen wellicht meer moeite hebben met actief leren. Het zelfstandig oppakken van zaken zal niet vanzelf gaan, als ze niet proactief waren. Begin met werken aan zelfstandig functioneren, zonder veel aansturing. Dus minder richtlijnen, wel goede randvoorwaarden, duidelijkheid over het resultaat en ruimte voor feedback. Zo krijgen medewerkers controle over hun werk en worden ze bewust van hun verantwoordelijkheid. Vaak zie je dat medewerkers procesgerichter gaan werken. Ze weten waarom ze wat doen en wat de impact daarvan is. 


Wees duidelijke in de stappen voor verandering

Begeleiden van mensen in het proces naar proactief handelen, gedrag, kost tijd. Ondertussen heb je te maken met een ingezette verandering. Het is het belangrijk dat de stappen daarvan duidelijk zijn. Daar informeer je hen ook over, geeft uitleg, creëert begrip et cetera. Duidelijkheid is de sleutel, overleg daarover ook, zodat tijdig bijgestuurd wordt.  Hou de lange termijn doelen goed in de gaten, zodat de nodige veranderingen zonder al te veel uitstel worden gehaald.


Kortom: Passieve mensen vergeten te denken in mogelijkheden. Ze gaan gezapig verder met waar ze mee bezig zijn op de manier die ze kennen. Er is geen noodzaak voor hen aanwezig om het anders te doen. Tot het anders moet. Dan leren mensen denken in mogelijkheden. Daarbij is informatie, begeleiding, leervermogen, proactief leren werken belangrijk.

bron: Managersonline

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Hoe maak ik passieve medewerkers proactief?

Lees verder - met dit thema

Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 16:30 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

25 nov om 09:00 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

12 nov om 11:45 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is de afgelopen tien jaar met bijna vijftien…

Lees verder »

Edin presenteert de ABC-Management formule. Dé routekaart voor jouw groei als praktijkmanager

10 sep om 10:00 uurtimer4 min

Als praktijkmanager ben je continu in beweging. Misschien ben je klaar voor meer…

Lees verder »
Victor Mion tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025 (Foto: Jitske Seckel)
flash_onNieuws

Training ‘One Minute Coach in drie maanden!’

26 jun om 17:30 uurtimer4 min

Helpen is goed, coachen is beter. Voor jezelf, je medewerkers en de praktijk. Maar wat is het verschil precies…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

20 jun om 10:48 uurtimer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »
Nora Ennahachi - eigen foto
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nora Ennahachi bij de PM Dag: ‘Begin bij authentiek leiderschap, ontwikkel je en maak je onmisbaar’

19 jun om 17:00 uurtimer4 min

Tijdens een boeiende masterclass deelde Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent en oprichter van Dent…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Kim Vermeulen over Coöperatie Paramedie Gelderland Midden: ‘Samenwerken is geen project, maar is blijvend’

17 jun om 15:30 uurtimer5 min

Kim Vermeulen, praktijkmanager bij FysioDynamiek, is een van de drijvende krachten achter de Coöperatie…

Lees verder »