Huisartsen terug aan het roer

dinsdag 6 oktober 2015
timer 2 min
De huisartsen die ruim een half jaar geleden massaal protesteerden tegen de bureaucratie in de zorg hebben veel bereikt. Nieuwe afspraken komen aan een groot deel van hun eisen tegemoet.

Een half jaar geleden kwam een klein clubje huisartsen in opstand tegen de bureaucratie in de zorg. Actiecomité Het Roer Moet Om kreeg al snel massale steun. Dat kon door de minister niet genegeerd worden. Het comité en minister Schippers stelden een deadline: 1 oktober 2015 moesten er concrete verandervoorstellen liggen. Huisartsen- en patiëntenorganisaties, zorgverzekeraars, toezichthouders, en de overheid gingen met elkaar om de tafel. De verandervoorstellen zijn maandag gepubliceerd.

 

Verzet

De huisartsen kwamen in opstand tegen de bureaucratische rompslomp die hen belemmert in de zorg voor hun patiënten. Rompslomp die vaak is opgelegd door de zorgverzekeraar die alles wat de huisarts doet wil controleren. Ook willen huisartsen meer kunnen samenwerken met andere zorgverleners en collectief kunnen onderhandelen met de zorgverzekeraars. Dat wordt belet door het mededingingsrecht, of althans de manier waarop de ACM dat interpreteerde.

 

Afspraken

Er is nu afgesproken dat het contracteringsproces wordt verbeterd en vereenvoudigd. Verzekeraars gaan ook meerjarige contracten afsluiten, een belangrijke wens van huisartsen omdat de afspraken dan niet elk jaar veranderen. Verder stoppen zorgverzekeraars met het zelf bedenken van kwaliteitseisen, als niet duidelijk is of deze de zorg verbeteren. Huisartsen, patiëntenorganisaties en zorgverzekeraars gaan samenwerken om te bepalen wat goede zorg voor de patiënt is. Daarbij zal de mening van de huisarts leidend zijn. Hij staat dus weer aan het roer in de spreekkamer.

 

Een ander resultaat is dat de huisarts veel minder formulieren hoeft te gaan invullen voor de verzekeraar. Bij het voorschrijven van genees- en hulpmiddelen volstaat bijvoorbeeld het recept. Bijna alle extra formulieren vervallen. Een recept is immers een recept. Verder heeft de ACM onlangs meer ruimte gegeven voor samenwerking tussen zorgverleners zolang dat in het belang van de patiënt is. Dit betekent overigens nog niet dat er collectief onderhandeld kan worden met de zorgverzekeraars.

 

Lees voor een volledig overzicht van alle afspraken het document onder dit bericht.

 

 

Bron: LHV, NRC, De Correspondent

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Huisartsen terug aan het roer

Lees verder - met dit thema

De ledenraad ziet financiële risico's in een cao: daling van de tarieven, financiële gevolgen van handhaving op schijnzelfstandigheid versus mogelijke loonstijgingen. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'

5 nov om 15:00 uurtimer3 min

De ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te verschaffen over de cao…

Lees verder »
flash_onNieuws

Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar

3 apr om 14:43 uur

Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig…

Lees verder »

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:00 uurtimer4 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
Staatssecretaris Idsinga: 'Bedrijven die aantonen dat zij schijnzelfstandigheid tegengaan, krijgen in 2025 nog geen boetes’ (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws
all_inclusiveAchtergrondartikel

Grensoverschrijdend gedrag: leiderschap én beleid ‘bittere noodzaak’

16 jul 2024 timer6 min

De kranten en social media staan er bol van: grensoverschrijdend gedrag. Schrijnende verhalen komen naar buiten…

Lees verder »
flash_onNieuws

Getalsgrens intern toezicht WTZa verhoogd naar 50

20 jun 2024 timer2 min

De Wtza-verplichting om intern toezicht in te richten gaat pas gelden voor…

Lees verder »

InterShift en Agilio: Intelligente software die praktijkmanagers bij al hun taken ondersteunt

26 sep 2023 timer4 min

InterShift, bij huisartsen bekend als de aanbieder van roostersoftware voor…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Irma van der Ende over Buddy’s: ‘De ander even op gang helpen, even sparren en weer door’

8 nov 2022 timer3 min
Irma van der Ende is samen met Sjoukje van Eijken initiatiefnemer van het project Buddy’s van het PM Netwerk. Van…
Lees verder »