Symposium levert aanbevelingen op voor tuchtrecht

dinsdag 18 december 2018
timer 2 min
Leidt tuchtrecht tot betere zorg of angst? Lemion organiseerde een symposium om samen met zorgverleners, juristen en tuchtrechters de praktijk van het tuchtrecht te verbeteren.

Het symposium werd georganiseerd naar aanleiding van het boek Verslagen door het tuchtrecht , geschreven door psycholoog Martin Appelo. In het boek doen negen zorgprofessionals die ooit beklaagde waren in een tuchtzaak hun persoonlijke verhaal


Onder leiding van advocaat Mr. Richard Korver gingen ervaringsdeskundigen en leden van het Tuchtcollege op 12 december met elkaar in gesprek met als doel veranderingen in de houding en werkwijze van het medisch tuchtcollege in gang te zetten.


Tijdens het symposium beaamde Jeroen Recourt, voorzitter van het Regionaal Tuchtcollege in Amsterdam dat behandelaars soms ten onrechte bij het tuchtcollege belanden, terwijl dat niet zou moeten. Recourt: “In Amsterdam proberen we dat te ondervangen door zo vaak mogelijk een mondeling vooronderzoek te doen, waar beide partijen met elkaar in gesprek kunnen gaan. Ik raad zorgverleners dan ook sterk aan daar naar toe te gaan: het kan soms leiden tot het intrekken van een klacht."

 

De aanbevelingen die gedaan zijn op het symposium zijn meegegeven aan Recourt en de plaatsvervangend voorzitter van het Centraal Tuchtcollege. 

 

  De aanbevelingen 

Algemeen   

  1. Naamsverandering: Toetsingscollege voor de zorg.  
  2. Duidelijker maken wat tuchtrecht is aan maatschappij en professionals.  

Tuchtcollege  

  1. Tuchtcollege komt, behalve bij evidente uitzonderingen, in de tweede lijn, na verplichte mediation.  
  2. Zittingen vinden plaats in een neutrale setting aan een ronde tafel.   
  3. Meer aandacht voor emoties en relaties in opleiding juristen.  
  4. Leden/beroepsgenoten leren niet-suggestieve/open vragen te stellen.  
  5. Uitspraken in begrijpelijk Nederlands.  

Zorgverleners  

  1. Meer aandacht voor incidenten en klachten in opleiding en nascholing aan zorgprofessionals. (Bijvoorbeeld bezoek aan een tuchtzaak)  
  2.  Laat je juridisch en persoonlijk bijstaan.  
  3. Lees en bespreek uitspraken in intervisie.  
  4. Er moet een helpdesk komen voor professionals.   
  5. Vergroot de rol van de werkgever en de beroepsvereniging? 

 

Bron:  www.medischcontact.nl, www.boompsychologie.nl


 

 

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Symposium levert aanbevelingen op voor tuchtrecht

Lees verder - met dit thema

De ledenraad ziet financiële risico's in een cao: daling van de tarieven, financiële gevolgen van handhaving op schijnzelfstandigheid versus mogelijke loonstijgingen. (Foto: Shutterstock)
flash_onNieuws

KNMT: 'Tijd niet rijp voor onderhandelingen over cao'

5 nov om 15:00 uurtimer3 min

De ledenraad van de KNMT heeft het bestuur gevraagd duidelijkheid te verschaffen over de cao…

Lees verder »
flash_onNieuws

Rapport Rekenkamer: Huisartsentekort bestaat echt en groeit alleen maar

3 apr om 14:43 uur

Uit het rapport 'Focus op huisartsentekort' van de Algemene Rekenkamer blijkt dat een op de twintig…

Lees verder »

Dentiva Radar: zzp of loondienst?

26 mrt om 12:00 uurtimer4 min

Dentiva hield een enquête onder zorgprofessionals over de gevolgen van het nieuwe zzp-regime. Aan het onderzoek…

Lees verder »
Staatssecretaris Idsinga: 'Bedrijven die aantonen dat zij schijnzelfstandigheid tegengaan, krijgen in 2025 nog geen boetes’ (Foto: Martijn Beekman/Rijksoverheid)
flash_onNieuws
all_inclusiveAchtergrondartikel

Grensoverschrijdend gedrag: leiderschap én beleid ‘bittere noodzaak’

16 jul 2024 timer6 min

De kranten en social media staan er bol van: grensoverschrijdend gedrag. Schrijnende verhalen komen naar buiten…

Lees verder »
flash_onNieuws

Getalsgrens intern toezicht WTZa verhoogd naar 50

20 jun 2024 timer2 min

De Wtza-verplichting om intern toezicht in te richten gaat pas gelden voor…

Lees verder »

InterShift en Agilio: Intelligente software die praktijkmanagers bij al hun taken ondersteunt

26 sep 2023 timer4 min

InterShift, bij huisartsen bekend als de aanbieder van roostersoftware voor…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Irma van der Ende over Buddy’s: ‘De ander even op gang helpen, even sparren en weer door’

8 nov 2022 timer3 min
Irma van der Ende is samen met Sjoukje van Eijken initiatiefnemer van het project Buddy’s van het PM Netwerk. Van…
Lees verder »