Van een goed team naar een topteam

dinsdag 16 februari 2016
timer 4 min
Hoe zorg je ervoor dat je team dezelfde visie heeft, het beste uit elkaar haalt en optimaal presteert? Voor dat vraagstuk stond Anje-Marijcke van Boxtel twee jaar geleden toen zij begon als teamcoach van Team Brunel in de Volvo Ocean Race. Zij maakte van een groep met zeven verschillende nationaliteiten en grote verschillen in leeftijd en ervaring een team dat tweede werd in de zwaarste zeilrace ter wereld.

Het was niet de eerste keer dat Van Boxtel voor een dergelijke uitdaging stond. Als director Coaching bij Schouten & Nelissen heeft zij jarenlang ervaring op het gebied van coaching en persoonlijke ontwikkeling. “Ik heb veel leiders en managementteams van grote bedrijven gecoacht en uiteindelijk maakt het niet veel uit of je voor een zeilteam of het team van een tandartspraktijk staat: om een topteam te creëren draait het allemaal om dezelfde essenties.”

 

Selecteren

Iedereen heeft verschillende kwaliteiten en in een optimaal presterend team heb je dat ook nodig, volgens Van Boxtel. Daarom is de selectie van groot belang en dat begint al bij het eerste sollicitatiegesprek. “Je bent als werkgever als snel geneigd om te kijken naar kennis, vaardigheden en ervaring. Maar het is minstens zo belangrijk om te kijken naar de teamfit, al zitten ook daarin valkuilen. Je wilt vaak iemand die in het team past en die denkt zoals de rest. Maar als je innovatief wilt blijven, en dat is een voorwaarde als je een topteam wilt zijn, kies dan juist ook mensen die anders denken. Zo blijft je team creatief en wendbaar.”

 

“Wij hebben het team voor de Volvo Ocean Race met drie partijen samengesteld, gelet op drie verschillende kwaliteiten: zeilervaring en skills, de fysieke fitheid en de persoonlijkheid.” Van Boxtel lette specifiek op laatstgenoemde. “Het leuke was dat we alle drie afzonderlijk een top 5 hadden opgesteld en die bleek exact gelijk.”

 

Visie en strategie

Het uiteindelijke team bestond uit zeven verschillende nationaliteiten en had grote verschillen in leeftijd en ervaring. Dat is bepalend voor de manier waarop je coacht. “De schipper en navigator bepalen de visie, zetten de koers uit en bepalen de strategie. Maar wil je dat een divers team een topteam wordt, dan is het van het grootste belang dat het hele team zich met hart en ziel kan vinden  in de visie. Daar ben ik als coach begonnen en dat geldt ook voor de praktijkmanager. Wanneer zij  het personeel met de visie van de praktijkhouder weet te verbinden, kan iedereen zijn steentje bijdragen aan het bepalen van en invulling geven aan de optimale strategie. Vaak moet je eerst een beetje aan de visie schaven voordat je een strategie kan uitzetten, maar dat is niet erg. Er zijn meerdere wegen die naar succes leiden.”

 

Om optimale samenwerking te creëren is het zaak dat teamleden elkaars persoonlijke kwaliteiten kennen én weten wat het beste in ieder individu naar boven brengt. “Alle benoemde waarden die overeenkomstig zijn, bepalen de teamidentiteit,” aldus Van Boxtel.  En ook als praktijkmanager moet je je bewust zijn van je eigen identiteit en wat je toe kunt voegen aan het team. Van Boxtel: “Je bent als leider onderdeel van het team. Tegelijkertijd hebben alle teamleden ook hun geheel eigen expertises. Weten waar ieders toegevoegde waarde ligt, respect hebben voor elkaars expertise en het teamkompas richten op dezelfde stip aan de horizon, maakt dat in de praktijk motivatie, plezier en samenwerking groeien. Zo maak je van een goed team een topteam.”

 

Communicatie

Zodra je een goed geselecteerd team hebt, de waarden van samenwerken op elkaar aansluiten en de teamidentiteit is bepaald, ga je door met de volgende stap. “Dat is communicatie,” aldus Van Boxtel. “Als je twee teams met goed gekwalificeerde teamleden naast elkaar zet en onderzoekt waarom het ene team goed presteert en het andere excellent, dan zit dat verschil in de communicatiepatronen.” Het zit in ogenschijnlijk kleine dingen. Oogcontact, de balans tussen luisteren en praten en de intonatie van je stem zijn bepalend voor de communicatie en dus de kwaliteit van je team. “En je moet verbinding hebben en elkaars intenties kennen als je met elkaar communiceert. Dat zorgt voor onderling vertrouwen en laat je team excelleren.”

 

Dag van de Praktijkmanager

Op 14 april 2016 gaat Anje-Marijcke van Boxtel in de inspirerende sessie ‘De kracht van samen’ in op hoe je samenwerking in een team stimuleert zodat teamleden leuker en optimaal (samen)werken. Aan de hand van inzichten en praktijkvoorbeelden uit de Volvo Ocean Race laat zij zien hoe je met verschillende teamrollen het beste uit jezelf én elkaar haalt. Meer informatie? Kijk op www.pmdag.nl

Reactie toevoegen

Beperkte HTML

  • Toegelaten HTML-tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Regels en alinea's worden automatisch gesplitst.
  • Web- en e-mailadressen worden automatisch naar links omgezet.
  • Lazy-loading is enabled for both <img> and <iframe> tags. If you want certain elements skip lazy-loading, add no-b-lazy class name.
Van een goed team naar een topteam

Lees verder - met dit thema

Op het gebied van cao-ontwikkelingen signaleert Eva Izeboud, HR-manager en adviseur bij Visser & Visser, een trend richting zekerheid, vaste arbeidsovereenkomsten en minder structurele flexibiliteit. (Foto: Eva Izeboud)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Webinar ‘HR-actualiteiten’: Overzicht, grip en praktische handvatten voor praktijkmanagers

1 dec om 16:30 uurtimer5 min
Het PraktijkmanagersNetwerk organiseerde op 25 november een webinar over ‘HR-actualiteiten en teamontwikkeling in…
Lees verder »

Adem in, adem uit: zo geef je stress minder grip op je werkdag

25 nov om 09:00 uurtimer4 min

Een werkdag kan soms voelen als een sprint die onverwacht verandert in een marathon. Je start fris, maar…

Lees verder »
Aantal vrouwen met voltijdbaan groeit spectaculair: stijging van 33 procent in tien jaar
flash_onNieuws

‘Beeld dat vrouwen alleen in deeltijd willen werken is achterhaald’

12 nov om 11:45 uurtimer3 min

Het aantal Nederlanders met een voltijdbaan is de afgelopen tien jaar met bijna vijftien…

Lees verder »

Edin presenteert de ABC-Management formule. Dé routekaart voor jouw groei als praktijkmanager

10 sep om 10:00 uurtimer4 min

Als praktijkmanager ben je continu in beweging. Misschien ben je klaar voor meer…

Lees verder »
Victor Mion tijdens de Dag van de Praktijkmanager 2025 (Foto: Jitske Seckel)
flash_onNieuws

Training ‘One Minute Coach in drie maanden!’

26 jun om 17:30 uurtimer4 min

Helpen is goed, coachen is beter. Voor jezelf, je medewerkers en de praktijk. Maar wat is het verschil precies…

Lees verder »
Laura Bas (Foto: Jitske Seckel)
all_inclusiveAchtergrondartikel

Laura Bas over vier generaties op de werkvloer: ‘Zoek de verbinding in plaats van de verschillen’

20 jun om 10:48 uurtimer4 min

Generatie Z-expert Laura Bas gaf tijdens de Dag van de Praktijkmanager op 12 juni een inspirerende keynote over…

Lees verder »
Nora Ennahachi - eigen foto
all_inclusiveAchtergrondartikel

Nora Ennahachi bij de PM Dag: ‘Begin bij authentiek leiderschap, ontwikkel je en maak je onmisbaar’

19 jun om 17:00 uurtimer4 min

Tijdens een boeiende masterclass deelde Nora Ennahachi, operationeel directeur van MyDent en oprichter van Dent…

Lees verder »
mic_external_onInterview

Kim Vermeulen over Coöperatie Paramedie Gelderland Midden: ‘Samenwerken is geen project, maar is blijvend’

17 jun om 15:30 uurtimer5 min

Kim Vermeulen, praktijkmanager bij FysioDynamiek, is een van de drijvende krachten achter de Coöperatie…

Lees verder »